Anasayfa / Bayilikler / Bayilik Almak İsteyen Girişimcilerin Dikkat Etmesi Gerekenler
bayilik almak

Bayilik Almak İsteyen Girişimcilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bayilik Almak İsteyen Girişimcilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bayilik almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Bunların başında Bayilik almak isteyen kişilerin, öncelikle bayilik bedelleri, isim hakkı ve ‘’royalty fee’’ durumlarının olup olmadığını mutlaka araştırması gerekiyor. Bazı bayiler bu konularda bayilik almak isteyen girişimcilerden farklı bir şekilde istiyor. Bayilik işlemlerinde ücretsiz bayilik veren firmalar olduğu gibi belli bir bedel ile ve aynı zamanda aylık veya yıllık ciro üzerinden royalty fee talep eden firmalar da mevcut. Bu nedenle bayilik alınması düşünülen sektördeki firmaların şartlarıyla ilgili araştırma yapılması ve bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Bayilik Alımlarında Yatırım Bedelleri

Bayilik alınacak firma eğer ki büyük bir şirkete aitse, bayilik ile ilgili toplam yatırım bedelinin bayiliğin kurulmasından önce verilmesi gerekiyor. Eğer ki bayilik alacak olan kişilerin alacakları bayilik kurumsal bir firmaya ait değilse ilk yatım bedelini peşin olarak değil taksitlere bölerek ödemeleri sağlanabiliyor. Bayilik almak isteyen kişiler yeni yeni tanınan bir firmadan bayi almak istiyorsa başlarına olumsuz bir durum gelmemesi için firmayı detaylı bir şekilde araştırmaları gerekir.

Bayilik Alımlarında Gerekli Olan Sermaye

Bayilik almaya karar verildiğinde olması gereken en önemli unsur yeterli sermayenin olmasıdır. Eğer ki mevcut sermaye yeterli değilse geri kalanını kredi çekilerek eksik olan sermaye miktarı tamamlanabilir. Ancak bayilik alacak kişilerin bayilik bedelinin büyük bölümünün nakit olarak hazır olmasında fayda var. Çünkü öngörülemeyen giderlerle karşılaşılabileceği gibi beklenen kazanç hemen elde edilemeyebilir. Bu nedenle bayilik alımlarında borçlanmadan önce detaylı araştırma yapmakta fayda var. Bayilik veren firmanın talep ettiği sermaye miktarının hazır olması ise girişimci için önemli bir avantaj oluşturuyor.

Firma Yetkilileri ile Yüz Yüze Görüşme

Bayilik almak isteyen kişilerin bayilik alacağı firmaların yetkilileri ile yüz yüze görüşmeleri oldukça önemli bir konudur. Çünkü firma hakkında bilgi elde etmek firmanın çalışma düzenin ve işe baktığı ciddiyetin ne derecede olduğunu anlamak için yetkililer ile yüz yüze görüşmek büyük önem arz ediyor. Aynı zamanda sorulması düşünülen sorular bu görüşmelerde sorularak daha tatmin edici cevaplar alınabilir. Kısacası alınması düşünülen bayilikle ilgili ön araştırmalar yapıldıktan sonra ilk fırsatta firma ile yüz yüze görüşmek ve açık kaynaklardan elde edemeyen konularla ilgili bilgi alınmalıdır.

Kurumsal Destek Almak

Yapılması düşünülen işte bayiye bağımlı olunduğu için kurumsal destek alınması hem çalışmaların daha profesyonel olmasını hem de bayilik alan kişilerin daha randımanlı çalışmalarına olanak sağlar. Para, zaman ve müşteri kaybetmemek için firmanın operasyonel desteğinin yeterli seviyede olduğundan emin olmak başarılı olmanın temel anahtarıdır.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

bayilik alma

Bayilik Alma Girişimi İçin Geçerli Nedenler

Bayilik Alma Girişimi İçin Geçerli Nedenler Bayilik alarak iş yeri sahibi olmayı düşünen pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir