Anasayfa / Bayilikler / Bayilik Almak İsteyenlerin Kesinlikle Yapması Gerekenler
bayilik

Bayilik Almak İsteyenlerin Kesinlikle Yapması Gerekenler

Bayilik Almak İsteyenlerin Kesinlikle Yapması Gerekenler

Kendi adlarına çalışmak ya da kendi işini kurmak isteyenler için en doğru tercihlerden biri bayilik almaktır. Bayilik alma seçeneği iş koluna yatkınlık derecesine göre riski az olan durumlar yaşatır. Bayi olmak isteyen kişilerin öncelikle sektörü en ince detaylarına kadar araştırmaları şarttır.

Sektör Araştırması Yapmak

Kişilerin sektör araştırması yaparlarken bazı konulara dikkat etmeleri gerekir. Bu konular;

1- Kişiler öncelikle kendi kültür ya da tahsillerinin hangi sektörde daha başarılı olacaklarını değerlendirmeleri gerekir. Bu aşamada yanlış olan yapamayacakları bir işe başlamaları olacaktır. Sektör seçerken  en iyi yapabilecekleri işi seçmelidirler.

2- Sektör tercihinde maddi konuları çok iyi analiz etmeleri gerekir. Birikimlerinin tamamını tek seferde bayiliğe yatırmaları yanlış bir davranıştır. Çünkü her işte belli bir risk söz konusudur. Birikimlerinin bir kısmını bayilik alma işi için kullanırken, bir kısmını ayırmaları yararlarına olacaktır. Bu işlem, işin kötü gitmesi durumunda ve işin iyi gitmesi durumunda mutlaka işe yarayacaktır. Ayırdıkları maddi tutar iş kötü gittiğinde zor durumda kalmamalarına, iş iyi gittiğinde de işi geliştirme konularında yararlı bir seçime izin verecektir.

3- Sektör tercihinde çevrede fazla duyulmamış ve tüm kitlelere hitap eden bir sektör her zaman kar ettirecektir. Rekabet ortamı yaşamamak ve sektörde tek olmak liderliğe açılan en önemli kapılardan biridir.

4- Yaşanılan ya da bayilik alınacak bölge halkının sektöre uyumuna dikkat edilmelidir. Halkın kültürüne uymayan bir sektör kabul görmemektedir. Bu durum işin kısa süreli olmasına sebep olacaktır. Fizibilite çalışması yaparak, bayiliğin faaliyet gösterdiği hizmetin o bölgede iş yapıp yapamayacağına karar vermek şarttır.

Kaliteli ve İsim Yapmış Bir Bayi ile Çalışmak

Seçilecek bayiinin kalitesini kanıtlamış bir firma olması gerekmektedir. Sektörde isim yapmış firmalar her zaman müşterilerin ilgisini çekmeyi kolaylıkla başarırlar. Bu durum kısa sürede başarılı olmanıza katkı sağlayacaktır.

Dükkan Kiraları ile İlgili Bilgi Sahibi Olmak

Bayilik almak isteyen kişiler, alacakları bayiliği açmalarını sağlayacak olan dükkanlar için kira araştırmaları yapmak zorundadırlar. Bayilik şartlarına uygun olmayan dükkanları kiralayamama durumları bulunduğundan, bayiinin şartlarına uygun olan dükkanları bulmaları gerekir. Bu durum kira araştırmasının geniş çapta yapılması gerektiğini gösterir.

Vergi ve Ruhsat İşlemlerini Araştırmak

Kişiler bir iş düşüncesi ile yola çıktıklarında bazı konuları basite alırlar. Ancak dükkan açacak olan ya da bayilik alacak olan kişiler için kanunlara uyulması gerekliliği de kanunlar ile belirlenmiştir. Yıllık vergiler, yazar kasa ve ruhsat gibi işlemlerin detaylı olarak araştırılması bayilik almak için yapılması gerekenler arasındadır.

Yatırımın Geri Dönüşümünün Genel Olarak Hesaplanması

Alınan bayiliğe ödenen ücretin, dükkan kirasının, genel giderlerin ve özel giderlerin hesaplanmasından sonra, yapılacak işin getirileri hesaplanmalıdır. Ödenen ücretinin ne kadar süre sonra geri dönüşünün sağlanacağının hesaplanması ve yapılan işten kar edecek duruma ne zaman gelinebileceğinin hesabının yapılması, bayilik almadan önce yapılması gereken en önemli hesaplardır.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

bayilik alma

Bayilik Alma Girişimi İçin Geçerli Nedenler

Bayilik Alma Girişimi İçin Geçerli Nedenler Bayilik alarak iş yeri sahibi olmayı düşünen pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir