Anasayfa / Bayilikler / Bayilik Almanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?
Bayilik Almanın Avantaj ve Dezavantajları

Bayilik Almanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Bayilik Almanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Türkçe karşılığı bayilik olarak bilinen franchise sistemi dahilinde adı ve markası olan bir firmanın mağazasını, girişimcinin kendi istediği şehirde açması olarak bilinir. Bayilik sisteminde yer alan birçok kişinin ürünlerini daha fazla kitleye ulaştırma imkanı olurken aynı zamanda işletmecinin ve bayi sahibinin de ortak paydada buluşarak para kazanma imkanı bulunur. Bayilik almanın avantaj ve dezavantajları hususunda girişimcinin bilmesi gereken birçok etmen yer alır.

Bayilik Sistemi Nedir?

Bayilik sisteminin genel tanımı içerisinde bir ürün satışı yapan ve markası olan bir firmaya belirli bir yatırım karşılığında ortak olma durumu yer almaktadır. Bayilik sistemi sayesinde ismi olan bir firmanın ortağı olan girişimci bu firmaya ait olan bütün ürünlerin satışını geniş müşteri portföyü sayesinde gerçekleştirebilmektedir. Bayilik içerisinde bulunan bütün hizmetlerden paket sistemi halinde yararlanabilecek olan girişimcinin kendi açacağı işletmeye oranla daha az para harcama durumu söz konusu olur.

Türkiye Bayilik Sistemi

Ekonomik sistemlerin dışa açılım göstermesi ile beraber Türkiye pazarına giriş yapmış olan yabancı firma sayısının artış göstermesi Türkiye’de bayilik sayısının da ciddi oranda artış göstermesini sağlamıştır. Bu sistem üzerinden birçok girişimcinin yabancı kaynaklı olan firmalara ortak oldukları ve bu firmaların bünyesinde bulunan mağazalarını Türkiye’de açtıkları görülmektedir. Bayilik sistemi kapsamında bulunan girişimcilerin mağazalarında belirli bir müşteri portföyünün altına düşmediği bilinmekle birlikte gün geçtikçe müşteri sayısında artış da görülebilmektedir.

Bayilik Almanın Avantajları:

Bayilik almanın avantajları içerisinde;

Girişimcinin kendi kuracağı işe harcayacağı zamandan tasarruf etmesi

Sistem dahilinde yılların bütün birikiminin girişimciye aktarılması

Müşteri potansiyelinin hazır olması

Daha önceden denenmiş, başarısı kanıtlanmış olan marka sisteminin girişimciye aktarılması

Tanıtım ve reklam giderlerinin düşük olması

İşletmenin karşılaşabileceği bütün risklerin en aza indirilmesi

Bayilik veren markanın hukuki ve mali açıdan destek sağlaması gibi birçok alternatif bulunmaktadır.

Bayilik Almanın Dezavantajları

Bayilik sistemine dahil olmayı düşünen girişimciler bazı bayiliklerde aşağıda sıraladığımız olumsuzluklarla karşılaşabilirler. Bayilik almanın dezavantajları;

Sisteme katılmak için giriş bedelinin direk ödenmesi

Bayilik sistemi için gerekecek olan bütün malzemelerin firma tarafından belirlenmiş olan yerlerden sağlanması nedeni ile maliyetin yükselmesi

Bayilik alınmış olan firmaya aylık satışlardan elde edilmiş gelir ile belirli bir yüzde ödenmesi

Bayilik veren firmanın mağazalarını ticari ve mali performans açısından sürekli olarak denetlenmesi şeklinde sıralanabilir. Bayilik sistemi her iki açıdan da ölçülerek giriş yapılması gereken bir alandır.


Ayrıca kontrol et

bayilik alma

Bayilik Alma Girişimi İçin Geçerli Nedenler

Bayilik Alma Girişimi İçin Geçerli Nedenler Bayilik alarak iş yeri sahibi olmayı düşünen pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir