Anasayfa / Girişimcilik / Kişisel Gelişim / Cv Nasıl Hazırlanır? Etkili ve En İyi Cv Örnekleri
cv nasıl hazırlanır

Cv Nasıl Hazırlanır? Etkili ve En İyi Cv Örnekleri

Etkileyici Bir Cv Nasıl Hazırlanır – En İyi Cv Örnekleri

Bu yazımızda Cv nedir, nasıl hazırlanır? Cv oluşturmak için nelere dikkat edilmelidir? Wordde CV hazırlama nasıl uygulanır? Gibi soruların yanıtlarını verildikten sonra basit, kapsamlıetkili ve iyi cv örnekleri başta olmak üzere, yeni mezun olanlar ve herkesin kullanabileceği birçok cv örneğini paylaşacağız.

Cv, latince olan Curriculum Vitae kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir tanımdır. Kişi hakkında yeteneklerinin, eğitim durumunun, iş tecrübelerinin yer aldığı bir özet niteliğinde belgedir. Türkçe karşılığı olan özgeçmiş, içerik hakkında açıklayıcı bilgiler vermek zorundadır. İş görüşmelerinde firmaların adaylardan istediği Cv, işe alım sürecinin ön aşamasıdır diyebiliriz.

Cv Nasıl Hazırlanır?

Cv hazırlama formu doldurulurken önemli bilgilerin atlanmaması gerekir. Cv doldururken nelere dikkat etmeliyiz onlara bakalım.

Kişisel Bilgiler

Wordde Cv hazırlama kişinin temel bilgileriyle başlar. Kişisel bilgilerde sırasıyla şu bilgiler yer alır.

 • İsim Soyisim
 • Fotoğraf
 • Doğum yeri
 • Yaş
 • Medeni Hali

Genellikle tercih edilen kişisel bilgiler alanında bu detaylara yer verilir.

İletişim Bilgileri

CV nedir nasıl yazılır içeriğimizde iletişim bilgilerinde nelerin yer aldığına bakalım. İletişim bilgileriniz bir başkasının değil, kendinize ait bilgilerden oluşması gerekir. Ayrıca; bu bilgilerin kullanımda olduğunu da unutmamak lazım. Şifresi unutulmuş veya erişilemeyen bir mail adresini yazmak akıllıca olmaz. Peki, iletişim bilgilerinde neler yer alır?

 • Sabit telefon numarası (varsa)
 • Cep telefon numarası
 • Mail adresi
 • Ulaşılamaz olma durumlarına karşı bir yakının telefon numarası

Eğitim Bilgileri

Cv’nin en önemli bölümlerinden yani bir işverenin size iş vermesi için çabucak gözüyle arayıp bulmaya çalıştığı bölüm eğitim bölümüdür. Yeni mezun Cv örnekleri doğru bir şekilde hazırlanmaz veya beklenilen disiplinde oluşturulmazsa bu durum İK için olumsuz bir algıya sebebiyet verir.

 • Mezun olunan okul/okullar
 • Okumaktaysanız okuduğunuz okul
 • Lisans/Önlisans
 • Yüksek Okul
 • Fakülte

İş Deneyimleri

Cv hazırlama aşamasının bir başka kritik noktası da deneyimlerin açık ve net bir şekilde yazılmasıdır. Deneyimlerinize bir de referans ekleyebilirseniz bu size bir artı katacaktır.

 • Daha önce çalıştığınız firma isimleri
 • Bağımsız deneyimler
 • Staj yaptığınız alan
 • Hazırladığınız Proje
 • Sertifika, Kurs bilgileri

İş tecrübelerinize birçok alan ekleyebilirsiniz. Başvurduğunuz iş ile alakalı hayatınızda edindiğiniz veya gerçekleştirdiğiniz tüm faaliyetleri gönül rahatlığıyla ve kısa bir şekilde dile getirebilirsiniz.

Referans Bilgileri

Cv hazırlama formu doldururken iş deneyimlerinizle alakalı referanslarınızı belirlemeniz gerekir. Başvurduğunuz sektöre ait bir tecrübeniz varsa bir referans gösterebilmeniz yararınıza olacaktır. Bu kişiler üstünüz olmalıdır. Müdür, genel müdür, işveren gibi referans gücü yüksek potansiyelli kişileri paylaşmalısınız.

Cv Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşi kazandıracak doğru bir cv hazırlamak genellikle tecrübeleriniz ve eğitim durumunuzla ilgili olsa da bazen son derece profesyonelce hazırlanmış bir özgeçmiş ile dikkat çekebilir ve işi kapabilirsiniz. Doğru bir Cv’de neler olmalıdır 6 maddede inceleyelim.

 1. Cv oluştururken doğru bilgiler sunun.
 2. Cv hazırlarken forma iliştirdiğiniz fotoğrafınızın kimliğinizdeki gibi belirgin olmasına dikkat edin. Yandan çekilmiş veya salaş bir fotoğraf kötü bir izlenim yaratır. Kelimenin tam anlamıyla parlak bir imaj yaratın. İşinizi kesinlikle ciddiye alın! Gerekirse bir takım elbise giyerek fotoğraf stüdyosunda yeni bir fotoğraf çekilin. Saç ve sakalınızı öncesinden bir kuaförde düzenleyin.
 3. İş deneyimlerinizi hazırlarken en son hangi işte çalıştıysanız onu belirtin. Sonrasında diğer çalıştığınız iş tecrübelerinizi ekleyin. Eğer bir iş yerinden ayrıldığınız tarih 07/10/2018 ise ve diğer işe başlama tarihiniz 22/09/2018 olursa anında üstünüz çizilir. Bu, sizi hem yalancı konumuna düşürür hem de güvenilmez bir insan kimliğine dahil eder.
 4. İş tecrübeleriniz için cv oluştururken edindiğiniz becerilerle ilgili not şeklinde bir yazı ekleyebilirsiniz. Bu kısa notlar kendinizi övmek niteliğinde değil, karşı tarafa bilgi vermek amaçlı olmalıdır. Bulunduğunuz pozisyona ait tanımlama genel olarak kullanılan yöntemdir.
 5. En son mezun olduğunuz okulun adıyla başlayarak eğitim bilgilerinizi özgeçmişe ekleyin. Sırasıyla diğer mezuniyet bilgilerinizi forma yazabilirsiniz.
 6. Cv’ye ön yazı eklemek her zaman ideal bir yöntem olarak anılır. Riskli olduğu kadar olumlu olarak geri dönüşümü de yüksektir.

Cv oluştururken ön yazı nasıl hazırlanır onu ayrı bir başlıkta inceleyelim.

Ön Yazı Nedir, Nasıl Hazırlanmalıdır?

Yeni mezun Cv örnekleri gerçekten içler acısı bir halde. Herhangi bir siteden direkt kopyala-yapıştır yapanı mı ararsınız, hiçbir imla kuralına dikkat etmeyen, kendini Cem Yılmaz sananı mı ararsınız… Ön yazı İnsan Kaynakları birimindeki işe alım süreçlerini yöneten ve bir gün içerisinde onlarca Cv maili alan kişilerden oluşur. Empati yapalım İK personeli nezdinde ve karşımıza şöyle bir tablonun çıktığını farz edelim. “Sigara kullanıyorum ama sizin için bırakabilirim J”

Bu, kelimenin tam anlamıyla o işin direkt olarak alınamamasına sebeptir. Bu kadar açık konuşabilirim. Özgeçmişinizi değerlendiren kişi “Bakalım bugün hangi komiklikler şakalar varmış,” diyerek okumayacaktır yazdıklarınızı. Eğlenmek ya da sizin gereksiz yere verdiğiniz bilgilerle ekstra bilgiler almak için o bölümden sorumlu kişiler olmadıklarını lütfen önce bir algılayın. Wordde Cv hazırlama basittir ama iletişim kurallarını iyi bilmek gerekir. Ön yazı bu nedenle ya bir kurtarıcıdır ya da sizi eleyecek olan araçtır.

Ön yazı Oluştururken Yapılan Hatalar

 • Ön yazınız basmakalıp, tamamen bir başkasının ağzından yazılan bir örnekten besleniyorsa yazmayın daha iyi. İK’nın okumaktan hazzetmediği, anında “Sıradaki!” dediği bir olaydır bu. Yazabiliyorsanız kendiniz yazın, yazamıyorum yönlendirilmem lazım, diyorsanız sizin için örnek bir ön yazı yazacağım, merak etmeyin.
 • Kendinizi övmekten vazgeçin! Ön yazı bir ego tatmin aracı değildir. Yalnızca bir imaj belirleme yöntemidir. Muhatabınıza sunacağınız tecrübeler veya gelecek vaatleri nesnel bir anlatıma sahip olmalıdır. “Çok iyi Photoshop kullanıyorum,” demek yerine “Photoshop programını üst seviyede kullanabiliyorum,” şeklinde düzeltilmelidir. Buradaki yükleme dikkat edin. Kullanıyorum ile kullanabiliyorum arasındaki ince çizgi mütevazılığın ifadesidir.
 • Cv nedir nasıl yazılır konumuzda ön yazı oluştururken sıklıkla yapılan hatalardan biri de imla kurallarına dikkat etmemektir. Eğer yazım kuralları konusunda bilgili değilseniz hazırladığınız ön yazıyı imla kurallarından anlayan bir tanıdığınıza göndererek düzeltmesini isteyin. Yani bir İK’nın karşısına şu sektör de ilgi alanımda diye yazarken “Oda ilgi alanımda” olarak kullanırsanız, akıllarda “Hangi oda?” sorusunu bırakırsınız. Bu da kuvvetle muhtemel hanenize eksi olarak yazılır.

Örnek Ön Yazı

Sayın İnsan Kaynakları Yöneticisi,

Futbolcu ilanınıza biryerdenbuldum.com adresi üzerinden eriştim. 2007 yılından itibaren lisanslı bir futbolcuyum. Asıl mevkim orta saha olmasına rağmen sağ açık da oynayabiliyorum. Sağ ayağımı daha iyi kullanabilirken sol ayağımı da geliştirmiş durumdayım. Daha önce Balıkgücüspor’da 1,5 sezonda 40 maça çıkarak istikrarlı bir grafik sergileyebildim. Bu maçlarda toplamda 22 gol, 10 asistlik bir istatistik yakaladım. Herhangi bir sağlık problemim yok ve uzun bir sakatlık dönemi yaşamadım. 28 yaşında olmama rağmen 90 dakika maç temposunda ortalama 12 km koşu mesafesi yakalayabiliyorum.

Birlikte çalışma şansını yakayabilirsek inanıyorum ki performansımın üzerine koyarak takımıma hizmet edeceğim. Vakit ayırdığınız için teşekkür eder, saygılarımı arz ederim.”

Hayatınızda hiç wordde hazırlanmış Cv’nin futbolcu içerdiğini görmediyseniz işte size bir anda hazırlanmış futbolcu Cv’si. Önemli olan açık ve net davranmak, kişisel bilgilerden yararlanmaktır. Hadi, gidin ve o işi kapın!

CV Örnekleri – İndir

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir