Anasayfa / Girişimcilik / Hibe, Teşvik ve Destek / Devlet Destek Kredisi Veren Kurumlar
devlet destek kredisi

Devlet Destek Kredisi Veren Kurumlar

Devlet Destek Kredisi Veren Kurumlar

Devletin destekleme kredi yardımı yapanlar yeni bir iş açmak isteyen olsun, mevcut işine yatırım yaparak işini genişletmek isteyen olsun, tarlasını daha iyi sulayarak verim almak isteyen çiftçiler olsun, Türkiye’nin her meslek dalından, her insanın yararlanmak istediği ve bunun için her yıl sıklıkla başvuru yaptığı devlet destek kredisi türleridir.

Bu kredilerin sıkça başvuru alıyor olmasının sebebi, onlara ticaret yaptıkları için ayrıcalık tanınarak, özellikle kredinin faizi, kredinin vadesi, geri ödemeler konularında daha esnek davranılması, kredilerin başvuru şartlarının daha az yorucu olması gibi kolaylaştırıcı etkenler de vardır.

Biz de bu yazımızda sizlere bu devlet desteklerinin neler olduğunu, kimlerin faydalanabileceğini, nasıl faydalanabileceğini, başvuru süreçleri ve daha fazlası hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık.

Devlet Destekleri Nelerdir?

Devlet destekleri, devletin ülke ekonomisinin gelişmesi, refah ortamının sağlanması, işsizliğin azaltılması, yerli üretimin artırılması ve bunun sonucu olarak dışarıya olan bağımlılığın ortadan kaldırılması ve mümkün olduğunca azaltılması amaçlarını gerçekleştirmek adına, farklı sektörlerde teşvikler, hibeler, krediler ve yardımlar yapmaktadır.

Başvuru koşullarını ve şartları yerine getiren 18 yaşından büyük her T.C. vatandaşı bu yardımlardan faydalanma hakkına sahiptirler.

Devlet Kimlere, Nasıl Hibe, Kredi, Teşvik Verir? Nasıl Faydalanabilirim?

Sizlere devlet destekli hibe kredi, teşvik nasıl temin edilir ve devlet teşviği kimlere çıkar sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Öncelikle bu devlet destekli kredi kavramını biraz daraltmak yerinde olacaktır.

Çünkü, devletin destek verdiği pek çok birbirinden çok farklı sektörler vardır. Dolayısıyla nasıl temin edilir sorusunun cevabı da, bu her farklı sektör için önemli değişiklikler göstermektedir.

Kabaca özetlemek gerekirse ülkemizde üretim yapan dört farklı kategoride insan vardır. İlk sırada olan kobilerdir. Kobiler, bir işletmesi olan ve bu işletmesinde belli sayıda çalışanı olan işletmeler için kullanılan bir terimdir.

Diğer bir insan tipi ise, esnaflardır. Esnaflar ile kobiler birbirine çok benzer fakat ne var ki esnafların yanında işletme sahiplerinin olduğu gibi yanında çalışanları yoktur.

Üçüncü sıradaki insan tipi ise şehirde yaşayanlara biraz uzak olan çiftçilerdir. Çiftçiler tarım, hayvancılık gibi faaliyetlerle uğraşarak, üretim yaparlar. Son insan tipi ise, girişimcilerdir. Yani, iş fikrine sahi olan kimselerdir bunlar.

Devlet, bu 4 farklı insan tipi için bütçesinden belli bir miktar parayı devlet destek kredisi olarak ayırarak, bu kimselere yardımda bulunurlar.

Devlet Destek Kredisi Almak İçin Nasıl Başvuruda Bulunabilirim?

Siz de yukarıda bahsedilen kategorilerden birine dahil olup da, devletten hibe kredi yardımı almak istiyor olabilirsiniz. O halde gelelim nasıl devlet hibe kredi başvurusu yapılabileceğine.

Öncelikle tarımsal projeler için 30 bin liraya varan hibe verildiğini belirtelim. IPARD ve IPARD2 ilanlarını yayınladıktan sonra en fazla 3 farklı pakete başvuruda bulunma fırsatınız bulunuyor.

İlk kez iş yeri açmak isteyen bir kişi iseniz ve ya çoktan bir işletmeniz var ise KOSGEB’e başvurmanız gerekmektedir.

Bunlara ek olarak, acil para ihtiyacı olan kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurmuş olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuruda bulunabilirler.

Bu programlara başvurmak için her sektör için farklı olarak verilen sertifikalı eğitim programları mevcuttur. Bu eğitim programlarına katılım zorunludur.

Bu sertifikalı eğitim programlarına örnek olarak, iş başı eğitim programları, girişimcilik eğitimleri, mesleki eğitim kursları gibi kurslar örnek verilebilir.

Bu kurslar belli saatlerde süren ( örneğin girişimcilik eğitimleri 32 saat sürelidir) eğitimlerdir ve belirlenen süre dolmadığı takdirde kurs tamamlanmamış olur, bu nedenle katılım önemlidir.

Sizlerde işinizi için destek istiyorsanız, size en uygun kategoriyi bulun ve başvurunuzu yapın.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir? IPARD hibe desteği ve başvurusu ile ilgili birçok çiftçinin aklında soru …

kanatlı hayvan hibe desteği

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği 2018 Kümes hayvancılığı geri ödemesiz kredi desteği 2018 yılında da çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir