Anasayfa / Ekonomi & Finans / Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır?
Devlet Destekli Kobi Kredisi

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin yaptığı KOBİ kredisi yardımı almak için yapılması gerekenleri öğrenmek, devlet destekli kobi kredileri hakkında bilgi sahibi olmak ve diğer önemli detaylar için yazımızı okumaya devam edin.

Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere verilen devlet destekli krediler, hibeler gün geçtikçe artmaya başladı. Bu sebeple işletmelerine destek almak vatandaşlar da bu konuda bilgi edinmek istiyor.

Bahsedilen bu taleplerin sayısı öyle arttı ki 2017 senesinde devlet, KOSGEB yardımları için ayırmış olduğu bütçeyi, yeni yasalar çıkararak, daha fazla vatandaşın faydalanabilmesi adına genişletti. Bizde size bu yasalarla gelenlerle birlikte ve eski sistemde de yer alan yeni yasa devlet kredisi nasıl alınır gibi sorulara cevap olacağız.

Devlet Destekleri Kimlere Veriyor? Kimler Başvuru Yapabilir?

Yeni yasa devlet kredisi başvurusu yapmak isteyenler esnaf destek kredilerine, arıcılık, büyükbaş, küçükbaş ve tavukçuluk desteklerini içeren, devlet destekli hayvancılık kredisi, girişimciler için özel hazırlanmış olan iş yeri açma hibe kredisine, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından verilen kadın girişimci desteğine, mantar yetiştiriciliği için verilen destek kredilerine ve son olarak sera kurmak isteyenlere verilen kredi desteklerine ihtiyaçları doğrultusunda başvurabilirler.

Devlet Destekli Kobi Kredisi için Başvuru Şartları Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, devlet ihtiyaç kredisi almak için başvuruda bulunmak zorunludur. Yukarıda pek çok farklı destekten bahsettik ve bu birbirinden farklı desteklere başvurmak için doğal olarak farklı evraklar gerek oluyor, farklı şartların sağlanması gerek oluyor. Biz sizlere yazımızın içeriğine uygun olması açısından KOSGEB kadın girişimci desteği şartlarına biraz değineceğiz.

Eğer herhangi bir şirketin yüzde 30 ve daha fazlası kısmına ortaklığınız bulunuyorsa ya da kendiniz bizzat şirket sahibi iseniz, kadın girişimci desteğinden faydalanamazsınız.

Ayrıca bu destek yalnızca KOBİ’ler için uygundur, bu da işletmenin küçük ve orta ölçekli olmasının zorunlu olduğunu belirtiyor.

Kadın girişimci desteğinden faydalanmak istiyorsanız, KOSGEB’in veri tabanına kayıtlı olma zorunluluğunuz vardır.

Devlet bu ve benzeri destekleri verirken, desteği almak isteyen kişilere belli sürelerin doldurulması ve başarılı olunması gereken sertifikalı eğitim programları oluşturmuştur. Bu eğitimlere katılım zorunludur. Eğer kadın girişimci desteğinden faydalanmak istiyorsanız girişimcilik eğitimi adı verilen eğitimin alınmış olması zorunludur.

Bu eğitim toplamda 70 saat sürer ve bu süre zarfının sonunda öğrencilerine girişimcilik sertifikası verir. Bu eğitimlere kredi başvurunuzu yapmadan, eğitim başvurusunu da yapmayı unutmayın.

Her ne kadar devletin desteklediği sektörler çok geniş kapsamlı olsa da, KOSGEB biraz daha farklı olarak, tarım, eğitim, sağlık, hayvancılık sektörlerine destek sağlamıyor. Bu açıdan çalıştığınız veya çalışacağınız sektörün KOSGEB ile uygun olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Faydalanabileceğiniz KOBİ Destekli Diğer Yardımlar

Faydalanabileceğiniz tek yardım kadın girişimcilik yardımı değil elbette. Bunun dışında faydalanabileceğiniz pek çok diğer yardımlar bulunur. Örneğin; KGF diğer adı kredi garanti fonu olan yardım, işini büyütmek isteyenlere, daha çok üretim faaliyetinde bulunarak daha çok gelir elde etmek isteyenlere, yurt dışına açılarak faaliyetlerini oralarda da göstermek isteyenlere bunları yapmak için krediye ihtiyaç duyanlara yardımda bulunuyor.

KGF ile eğer 2 yıldan kısa süredir faaliyet gösteren bir firma iseniz ve bir iş fikriniz var ise kullanmak istediğiniz krediye kefalet desteği almanız mümkün. Bu kefalet desteğinin üst limit tutarı 2.500.000 TL’dir ve en fazla yüzde 90 oranında kefalet sağlanabiliyor. Kredinizin yüzde 90’lık bölümüne KGF tarafından kefil olunduğu için geriye kalan yüzde 10’luk dilim için kredi notunuzun kaç olduğu önemli.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

devlet destek kredisi

Devlet Destek Kredisi Veren Kurumlar

Devlet Destek Kredisi Veren Kurumlar Devletin destekleme kredi yardımı yapanlar yeni bir iş açmak isteyen …

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir? IPARD hibe desteği ve başvurusu ile ilgili birçok çiftçinin aklında soru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir