Anasayfa / Girişimcilik / Hibe, Teşvik ve Destek / Devletin Verdiği Hibe Krediler ve Genel Şartları
devletin verdiği hibe krediler

Devletin Verdiği Hibe Krediler ve Genel Şartları

Devletin Verdiği Hibe Krediler ve Genel Şartları

Devletin verdiği hibe krediler ile ilgili olarak sizlere bu yazımızda genel hatlarıyla bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle devletin vermiş olduğu en belli başlı hibe kredisi KOSGEB’dir. Belirli dönemlerde düzenlenen hibe kredilerinin haricinde KOSGEB tarafından yapılan uygulama ile küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha başarılı sonuçlar alınması adına büyük önem arz etmektedir. Özellikle 18-35 yaş arasındaki genç girişimcileri destekleme anlamında devlet tarafından verilen eğitimlere katılarak sonrasında alınan sertifika dahilinde bir proje oluşturularak KOSGEB’e sunulur. KOSGEB uzmanları bunları kontrolden geçirerek sizlere bu işlemin sonucunu bildirir. Böylece sizler de daha başarılı bir girişimcilik fırsatına sahip olmuş olursunuz.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı’nın kısa yazımı olarak bilinmektedir. Bir sistem olarak KOSGEB, genç girişimcilerin ve yeni girişimde bulunmak isteyen adayların daha başarılı sonuçlar elde etmesi adına devlet için çalışarak devletin verdiği hibe kredileri yeni girişimcilere sunulmasıdır. Girişimcilere ve girişimci adaylarına sunulan bu fırsat esnasında, KOSGEB uzmanları tarafından verilen eğitimler aynı zamanda da kontroller ve koordinasyon işlemleri gerçekleştirilerek verilen krediler denetlemektedir. Görüldüğü üzere halktan toplanan vergilerle sizlere verilmiş olan bu krediler ile başarılı olunması ve ekonomiye katkıda bulunulması için KOSGEB tarafından çalışılmaktadır.

Genç bir girişimcinin özellikle iş kurmaya çalıştığı esnada bazı zorluklar ile karşılaşması gayet normaldir. Bu zorluklar arasında en ön sırada maddi yetersizlikler geldiğini söyleyebiliriz. İşte tam olarak burada KOSGEB devreye giriyor ve 50.000 TL’ye kadar bir hibe kredi ile iş fikrinizi çok daha rahat bir şekilde hayata geçirmenizi ve yapmak istediğiniz yatırım harcamalarını daha kolay bir şekilde yapma fırsatını girişimcilere sunuyor.

Kimler Devletin Verdiği Krediden Yararlanabilir?

Devletin verdiği hibe krediler dönemsel olarak gerçekleştiğinden her birini hukuken bağlayan mevzuatlar bulunmaktadır. KOSGEB tarafından sizlere sunulmuş olan krediden faydalanmak istiyorsanız bu durumda öncelikli olarak verilen eğitimlere katılınması ve başarılı olunması gerekmektedir. Devletin vermiş olduğu hibe krediler denildiğinde akıllara gelen ilk kredi olan KOSGEB kredilerinden faydalanmak istediğinizde bu eğitimlerin takvimler halinde vatandaşlara sunulduğunu bilmeniz gerekir. Bu takvimlere göre herkes ön başvuru formunu doldurarak KOSGEB’e başvurusunu yapabilir. KOSGEB’ten alınan eğitim sonrasında sizlerde daha başarılı ve doğru işlemler ile girişimlerde bulunabilirsiniz. Sadece var olan bir şirket üzerinden değil yeni bir şirket kurarak girişimde bulunabilir hayal ettiğiniz sonuçlara ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.

KOSGEB Kredisinden Yararlanmanın Ön Şartları

Devletin verdiği hibe krediler ve KOSGEB desteklerinden yararlanmanın ön şartları:

18 yaşını doldurmuş olmak.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Kredi notu düşük olmamak.
Daha önce devletin verdiği hibe kredilerden yararlanmamış olmak.
KOSGEB’in veri tabanına kayıtlı olmak.
KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik eğitim programlarına katılmak ve bu programı başarıyla tamamlamak.
Girişimcilik eğitim programlarından edindiğiniz sertifikayla kurmak istediğiniz iş yeri hakkında iş planı hazırlamak.
Hazırladığınız iş planını KOSGEB komisyonuna sunmak.
Sunmuş olduğunuz iş planının KOSGEB komisyonundan onay alması gerekir.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

Devlet Destekli Kobi Kredisi

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır? Devletin yaptığı KOBİ kredisi yardımı almak için yapılması gerekenleri …

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir? IPARD hibe desteği ve başvurusu ile ilgili birçok çiftçinin aklında soru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir