Anasayfa / İnternetten Para Kazanma / Facebooktan Para Kazanmak
Facebooktan para kazanmak

Facebooktan Para Kazanmak

Facebooktan Para Kazanma Yolları Nelerdir – Facebooktan Nasıl Para Kazanılır?

Facebooktan para kazanma başlı başına bir yöntem olabilir mi? Facebooktan nasıl para kazanılır? Facebook’tan para kazanmak için nelere dikkat etmek gerekir? Ürün ya da hizmet satışı yapıyorsunuz ve Facebook ile satışlarınızı arttırmak mı istiyorsunuz? veya elinizde bir ürün var bunun facebook üzerinden satışını mı yapmak istiyorsunuz? Bu yazımızda tüm sorularınızın yanıtını  cevap vereceğiz.

Facebook, pazarlama olarak birçok alternatife sahip. Instagram, Whatsapp, Audience Network, Workplace, Messenger ve başta kendisi olmak üzere para kazanmak için kendine ait uygulamalar aracılığıyla kullanıcılarına farklı imkanlar tanıyor. Biz önceliğimiz olan Facebook’a yoğunlaşacağız.

Öncelikle şunu belirtelim Facebook’tan para kazanmak da başka yollardan para kazanmak kadar zor ve emek gerektiren bir yöntemdir. İnternetin size para kazandırmaya başlaması için, verdiğiniz emek ve gösterdiğiniz sabır ile  paralel olacağını belirtmemizde fayda var.

Bilindiği üzere Facebook, herkese para dağıtan bir sosyal mecra değil. Ancak doğru kullanım ve gerekli bilgilerle birçok para kazanma yöntemine sahip olunabilir. Pratik zeka bu işin ilk koşul diyebiliriz.

Facebook Reklam Kılavuzlarından Yararlanmak

Facebook’tan para kazanmak istiyorsanız önemli adımlarından biri de kuşkusuz reklam alanlarını doğru oluşturmaktır. Oluşturacağınız reklam formatı sayesinde dilediğin ürün ve hizmet hakkında görsel, video ya da katalog şeklinde formatlar belirleyerek potansiyel müşterilerinize erişebilirsiniz. Yayınladığınız reklamlar sayesinde potansiyel takipçilerinizin ilgisini çekerek para kazanmayı kolaylaştırabilirsiniz. Peki, facebook sayfa para kazanma adımları nelerdir? Nereden başlaman gerekir, onlara bakalım.

Facebook Audience Network Reklamı

Facebook’un yayınladığı verilere göre, Audience Network ile yapılan bir reklamın yalnızca 1 ay gibi kısa sürede 1 milyarın üzerinde kişiyle etkileşime geçtiği söyleniyor. Tabii bu oranların doğruluğunu tespit etmek çok güç, ancak deneyimleyerek bir fikir yürütebiliriz. Pazarlama için birçok yönden para kazanma olanağı sunan Audience Network’u öğrenmek için ücretsiz eğitimleri Kursa Kaydol bu link üzerinden deneyimleyebilirsiniz. Audience’te neler var? Onlara kısaca bakalım.

Facebook Video Aracı

Youtube ya da Facebook üzerinden müşterilere sunacağınız bir video sayesinde onları, hedeflediğiniz amaca yönlenmesini sağlayabilirsiniz. Pazarlayacağınız ürün ya da hizmet ile alakalı bir video hazırlabilirsiniz. Bu videoda sadece yazı ve görsellerin yer alması etkili bir anlatım için yeterli olmayacaktır.yeterli olmayacaktır. Videoda Seslendirme ve çeşitli efektler kullanarak etkileşimi arttırabilirsiniz.

Video en boy oranları 9:16 ve 16:9 olarak ayarlanması video kalitesi yani Çözünürlük önemlidir. Dosya boyutu 4 GB’tan fazla olmamalıdır. Yayımladığın video İngilizce veya başka bir dildeyse alt yazı seçeneği sunmak çok önemli hale gelir.

Video içerisinde kullanacağınız yazılara dikkat edilmeli ve görsellerden yararlanmalısınız sadece konu başlıklarına ve özelliklere dair kelimeler kullanmaya özen göstererek etkili bir video hazırlayabilirsiniz.

Bu özelliklere dikkat ederek, sayfa beğenisi, sayfaya trafik çekmek, bir ürün ya da hizmetin satışını yaparak ciddi paralar kazanabilirsin.

Facebook Görsel Kullanımı

Video ilk başvurulacak yöntem olmaz genelde. O yüzden görsel olarak reklamlar ile facebooktan para kazanma daha işlevsel olabilir. Yayınlayacağınız görsellerin uzantısı ya JPG ya da PNG olmalıdır. Çözünürlüğün yüksek olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Yüksek kaliteli görseller ile tanıtım yapmaya özen göstermeniz oldukça önemlidir.

Görsellerin ölçüleri videodaki gibi 9:16 ve 16:9 şeklinde olmalıdır. Bu oranlar Facebook mobil uygulaması için en sağlıklı oranlardır. Görselleri yazıyla doldurmayınız, zaten Facebook Reklam Algoritması görsellerde kullanacağın karakter sayısını 125 ile sınırlamaktadır. Bu yüzden her şeyi görselin ifade etmesini sağlamanız lazım.

Koleksiyon Kullanımı

Genellikle itibar sahibi markaların kullandığı bir yöntemdir. Elinizde bir markanın ürünleri varsa, bundan siz de  yararlanabilirsin. Adidas, Nike gibi markaların, Facebook ve instagram üzerinden koleksiyon kullanımlarını nasıl yaptıklarını inceleyerek fikir sahibi olabilir böylece daha etkili reklamlar oluşturabilirsiniz.

Kataloglar hazırlanırken video veya görseller kullanılır. Elinizdeki hazır yüksek çözünürlükteki görsel ve videolardan bir kolaj oluşturarak, etkileşimi artırabilirsiniz koleksiyon kullanımı ile facebooktan para kazanmak için dikkat etmeniz gereken nokta kullanıcıların dikkatini çekmektir.

İlgilerini çekecek şekilde sunacağınız görseller her zaman kazandırır. Hazırladığınız koleksiyonda başlık için en fazla 25 karakter kullanabilirsiniz, metin için ise yalnızca 90 karakter.

Facebook Üzerinden Para Kazandıran Farklı Yöntemler

Facebook sabit bir gelir kaynağı haline dönüşmesi için gerekli olan tüm stratejileri oluşturmanız gereklidir. Bunun için başvuracağınız yöntemler hakkında gerekli araştırmaları yapmış olmanız lazım. Facebook’tan para kazanmak belirli bir donanıma sahip olmayı gerektiren bir uğraştır. Hiçbir teknik bilgi edinmeden internetten para kazanmayı arzulamak yalnızca sermaye gerektirmeyen yöntemlerde ve emek yoğun olarak gerçekleşir.

Satış Ortaklığı: Facebook’ta en çok kullanılan para kazanma yöntemdir. Ürününü pazarlayacağınız bir firma ya da şahıs bularak kendi sayfanızda linkini paylaşabilir böylelikle tanıtımını yapabilirsiniz. Eğer takipçi sayınız yüksek ve ortalama gönderi beğeni oranın iyi durumdaysa satış ortaklığı çok karlı bir iştir. Fakat takipçilerinizi sürekli reklama boğan bir sayfa olmamaya çalışın. Birçok insan böyle ortamlarda fazla durmak istemeyecektir. Reklamları aralara serpiştirmeye çalışırsanız takipçi kaybetmeden bu işi başarabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız reklamlar takipçilerin ilgi alanına girecek türde olursa etkileşimi artırır, takipçi kaybına uğramaz ve satışlarınızı artırırsınız. Bkz.(Satış Ortaklığı Nedir Nasıl Yapılır?)

Web Sitesi Ziyaretçileri: Bir blog açarak alternatif ziyaretçi trafiklerini yoğunlaştırabilirsiniz. İlgi alanınıza giren bir konu üzerinden yazdığın özgün ve SEO uyumlu içeriklerle web sitenizi aktif bir kullanıma sokarak onları Facebook’a yönlendirebilir ya da Adsense ile doğrudan etkileşime geçirebilirsiniz. Bkz.( Adsense ile Para Kazanmak)

Youtube: Hazırladığınız özgün ve yaratıcı videolarla abone sayısını artırarak reklam etkileşimini sağlayabileceğiniz bir diğer yol da Youtube’dan para kazanmaktır. İzleyici sayısını çoğaltmak hem Youtube’tan para kazandırdığı gibi dilediğin yönlendirmeleri yaparak birçok mecradan para akışını elde edebilirsiniz. Yükleyeceğiniz videolar bağımsız olmalı ve hedef kitlenize doğrudan hitap etmelidir. Bu sayede Facebooktan para kazanmak da gittikçe cezbedici bir hale gelecektir. Bkz.( Youtube’dan Para Kazanmak)

Facebook Sayfa Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Facebook’ta sayfa açarken nelere dikkat etmek gerekir? Sayfa kullanımında hangi yöntemler para kazandırır? Facebook üzerinden para kazanmak emek gerektiren bir uğraş olduğunu söylemiştim. Ayrıca; ticaretin akıl da gerektiğini  vurgulamakta fayda var. Sayfa seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar var. Onların neler olduğuna detaylı bir şekilde bakalım.

Facebooktan Para Kazandıracak Konu Seçimi

Facebook’tan para kazanmak seçtiğiniz konu ile doğrudan orantılıdır. İlk önce şunları düşünmek gerekiyor.

 • Bir Facebook kullanıcısı olarak hangi sayfalar benim ilgi alanımda?
 • Bu sayfaları neden takip ediyorum?
 • Revaçta olan bir Facebook sayfası neleri uyguluyor?

Tüm bunları derinlemesine analiz ederek işe başlamanız gerekir. Aksi halde taşı baltaya vurmanız kaçınılmaz olacaktır. Birbirinin benzeri olan sayfa tipinden uzak durmanızı öneririm.

Mesela sinemaya büyük bir tutkunuz var. Bununla alakalı bir sayfa açarak hem sevdiğiniz işi yapmış olacaksınız hem de para kazanacaksınız. Öncelikle bu sektörle ilgili trendleri takip etmeniz lazım. Film, dizi gibi Facebook sayfalarını yakından takip ederek işe başlayın.

 • En çok takipçi hangi sayfalarda?
 • Etkileşimi nasıl sağlıyorlar?
 • Gerçekten büyük bir ilgi var mı?
 • Stratejilerini nasıl geliştiriyorlar?
 • Planları ne?

Bu şekilde bir harita çizerek sanki onlarla beraber çalışıyormuş gibi yaptıkları işlerden haberdar olmanız gerekir. Ancak bu sayede “sevdiğiniz” türde bir sayfa açabilirsiniz. Gerisi sadece sayfa adını bulmak ve sayfayı hayata geçirmek kalıyor.

Facebook Sayfasına Takipçi Bulmak

Facebook sayfamızı açtık. Paylaşımlar yapıyoruz ama ne gelen var ne giden? Yoksa Facebooktan para kazanmak hayal miydi? Aldatıldım mı? Eğer aklınızı kullanırsanız kimse seni aldatamaz. Sayfayı açmış ve paylaşımlarını en doğru şekilde yapmış olabilirsiniz. Ancak; Facebook sayfaları durduğu yerden büyüyen bir özelliğe sahip değillerdir.

Şu an takipçisi olduğun yüz binlerce takipçisi olan ve ciddi paralar kazanan Facebook sayfaları ilk başlarda çok çeşitli yöntemler denedi ve hala da bu yöntemlerin bazılarını yapmaya devam ediyorlar Peki, o yöntemler nelerdir?

 1. Yoğun bir takipçisi olan sayfaları takibe alın ve paylaşımlarına kendi sayfanız ile alakalı ilgi çekici açıklamalarda bulunun ve sayfanızın adresini paylaşarak yorumunuzu sonlandırın. Bu paylaşımı günde birkaç kez yaparak ideal sirkülasyonu sağlayabilirsiniz.
 2. Ücretli reklamlar da bir başka seçenektir. Rağbet gören sayfaların yöneticileriyle konuşarak uygun fiyatlarla sayfa tanıtımı için para verebilirsiniz. Dişe dokunur bir geri dönüş sağlayacaktır.
 3. Sponsor reklamlar da olmazsa olmazıdır bu işin. Gönderi başına ayrı, sayfa reklamı için ayrı reklamlar hazırlamanız gerekir. Her gün en az bir kez bunu uygulayabilirsiniz.

Bu adımları uygulamadan önce takipçilerinizin ya da müstakbel takipçilerinizin sayfanızda zaman geçirmesini hedefleyecek paylaşımları yaptığınızdan emin olun. Birbirinin aynısı paylaşımlardan, alakasız içeriklerden, sürekli paylaşım yapmaktan ve boğucu reklamlardan kaçının. Bir Facebook sayfasını takip etmenizdeki niteliklerin ön araştırmasını yapın ki takipçilerinize de aynı kalitede ve tamamen özgün bir hizmet sağlayabilin. Bkz.(instagramdan para kazanmak)

Facebooktan nasıl para kazanılır yazımız şimdilik bu kadar. Kafana takılan bir yer varsa yorumlar kısmından bunu dile getirebilir internetten para kazanma hakkında birçok yöntemi blogumuzda bulabilirsiniz.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

tik tok

Tik Tok ile Para Kazanmak

Tik Tok İle Para Kazanmak Mümkün mü? – Tik Tok’tan Nasıl Para Kazanılır? Son zamanların …

reklam izleyerek para kazanma

Reklam İzleyerek Para Kazanma Yolları

Reklam İzleyerek Para Kazanmak Mümkün mü? – Reklam İzle Para Kazan Gerçek mi? Her geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir