Anasayfa / Evde İş İmkanları / Filografi Nasıl Yapılır Malzemeleri Nelerdir?
filografi

Filografi Nasıl Yapılır Malzemeleri Nelerdir?

Filografi Nedir, Nasıl Yapılır ve Filografi Malzemeleri Nelerdir?

Filografi Orta Doğu’da doğan ve buradan tüm dünyaya yayılmış olan bir el sanatıdır. Çivi ile yapılan Filografi, çiviyle telin aşkı olarak tanımlanır. Filografi sanatında birçok malzeme kullanılır. Bir kumaşla kaplı ahşap üzerine çakılı olarak oluşturmuş olan çivilerin arasından örgü teknikleri kullanılarak yapılan bir el sanatıdır. Toplamda 17 çeşit örgü tekniği vardır. Filografi ile hat yazılarından çizgi film karakterlerine kadar birçok figür oluşturulabilir. Figürler, kişinin hayal dünyasına bağlıdır, istenilen figür oluşturulabilir.

Filografi Nasıl Yapılır?

Bu el sanatını yapmadan önce nasıl bir motif yapılacağı önceden belirlenmelidir. Motifi bir kağıt üzerine çizebilir ya da internetten çıktı olarak alabilirsiniz. Motif belirlendikten sonra suntanın üzerine kumaş, zımba ile çakılarak sabit hale getirilir. Sabitlenen kumaşın üzerine yapılmak istenen motifin kağıdı bantlanır. Bantlanan kağıt üzerindeki motif çizgilerine bakılarak filografi için kullanılan çiviler çakılmaya başlanır. Çakma işleminin daha kolay ve hızlı olması için çivi çakma aparatı kullanılabilir.

Çakılmış olan çiviler boya topları sayesinde istenilen renge boyanabilir. Daha sonrasında çivilerin arasından seçilmiş olan filografi teli ile işleme işi başlar. İşleme işi 17 teknikten biri kullanılarak yapılabilir. Renk bakımından birbirine zıt olan renkler kullanılabilir. Daha sonra motiflerin oluşturulması için belirli bir düzende tahta panolar üzerine çiviler çakılır. Tekrar boyama işlemi yapılır ve çivilerin arasından çeşitli renklerde olan ipler sıkıca geçirilir. Bu sayede tasarlanmış olan motif ortaya çıkar. İplerin hem sağlam hem de kolay temizlenebilir olması renklerin solmaması için önemlidir.

Filografi Yapmak için Gerekli Olan Malzemeler

Filografi ürünü ortaya çıkarabilmek için gerekli olan malzemeler:

Sunta: 8 veya 12 mm kalınlıkta olması

Kumaş: Kadifeider, pelüş veya ipek kumaşlar tercih edilebilir.

Çivi: Kalın baş, Siyah, Sarı kalın baş, Bakır kaplama, Nikel sarı kaplama, nikel gümüş kaplama şeklinde olan çiviler kullanılabilir. Uzunluk: 22 mm- Topuz kalınlığı ise 2 mm olmalıdır. İsteğe göre bu çivilerden biri tercih edilebilir.

Yan Keski: Büyük boy yan keski tercih edilir. Kullanımı rahattır.

Çuvaldız: Orta boy tercih edilir. İğne teli örerken kullanılır.

Zımba makinesi: Kumaşın suntaya yapışması için gereklidir.

Fırça: Çivileri veya altta kalan kısımları boyamak için kullanılır.

Bakır Tel: Renk seçenekleri mevcut olan bakır telden 0.30 mm ve 0.35 mm’lik olan teller tercih edilmelidir.

Sprey Boya: Sprey boya çeşitlerinden en çok yaldız boya tercih edilir.

Koli Bant: Çizimin tahtaya yapışması için gereklidir.

Makas: Kumaşın istenilen ölçülerde kesilmesi için gereklidir.

Gereken El Aletleri

Filografi sanatını ortaya çıkarmak için gereken malzemelerden hariç işlemlerin daha kolaylaşması ve daha hızlı olması için el aletleri de gerekir. Bu el aletleri şunlardır:

Çivi Çakma Aparatı: Çivilerin daha kolay ve daha düzgün bir şekilde çakılmasını sağlar.

Tornavida: Boyu büyük ağzı küçük ve geniş olan tornavida tercih edilir.

Biz: Telleri düzeltmek için kullanılan biz, 1.60 mm olarak tercih edilir.

Metre: 1 metre uzunluğunda metre yeterlidir.

Kargaburun: Filografi sanatında genellikle küçük boy kargaburunlar tercih edilir.

Çekiç: Çivilerin çakılması için gereklidir.

Filografi ve Çivi

Çivi, filografide kullanılan ana malzemelerden biridir ve neredeyse bu el sanatının en önemli parçasıdır.

Bundan dolayı kullanılan çivilerin özellikleri, filografi sanatının düzgün bir şekilde yapılması ve güzel olması açısından çok büyük önem taşır.

Filografide kullanılabilecek olan iki tür çivi bulunmaktadır. Bu çiviler:

Sandık Çivisi: Geniş baş kısmına sahip olan sandık çivisi, baş kısımının geniş olmasından dolayı tel sarma işlemini daha da kolaylaştırır. Kullanılan tasarım ve ortaya çıkarılacak figür çok zor bir figür ise sandık çivisi kullanmak gerekir. Sandık çivisi, her yerde kolay bulunabilir ve ucuzdur. Fakat; bu çivinin dezavantajları da bulunmaktadır. Çivinin baş kısmı pürüzlü ve düzgün değildir. Bu yüzden oluşturulan figürün ve ortaya çıkarılan tablonun görüntüsünde bazı pürüzler oluşabilir. Bunun haricinde çiviyi çakma esnasında çiviler üst üste gelebilir. Bu çivi, bu sanata yeni başlayan kişiler için önerilir.

Filografi Çivisi: Filografi sanatı için üretilen bu çivi düzgün ve pürüzsüzdür. Tablonun görüntüsünü bozmaz. Eksi yönleri ise çivinin baş kısmının çok dar olmasıdır. Sandık çivisi ile kıyaslandığında tel sarım sırasında zorluk yaşanabilir. Telin sarılması esnasında tel sık sık zor kısımlarda çıkabilir. Her yerde kolay kolay bulunmaz ve pahalı bir çividir. Filografi çivisi, filografi sanatında deneyim kazanan ve estetik tablolar oluşturmak isteyenler için önerilir.

Filografi Malzemeleri Nereden Temin Edilebilir?

Filografi malzemelerini temin etmek için iyi bir araştırma yapılmalıdır. Özellikle filografi teli ve çivisi en zor bulunan malzemeler arasındadır. Satılan her malzeme bu iş için uygun olmayabilir. Ortaya çıkarılmak istenen tabloların kaliteli olması için malzemelerin iyi seçilmesi gerekir. Gerekli malzemelerinin alınabileceği yerler hakkında öneriler şunlardır:

  1. Filografi malzemeleri filografi sanatı ile ilgilenen sanat atölyelerinde bulunabilir. Yalnız sanat atölyelerinde bulunan malzemelerin fiyatları biraz pahalı olabilir. Fakat; ortaya güzel bir eser çıkarılmak isteniyorsa kaliteli malzeme almak gerekiyor. Bu yüzden sanat atölyeleri araştırılabilir.
  2. Malzemeler internetten temin edilebilir. Tabi ki internetten alınan malzemeleri görmediğimiz için kalitesini de anlayamamış olabiliriz. Bu yüzden iyi bir araştırma yapılması ve o siteden daha önce alışveriş yapmış olan kişilerle iletişim kurulması içinizi rahatlatabilir. İnternette set halinde satılan filografi malzemeleri bulunmaktadır.
  3. Küçük yerleşim yerlerinde ve küçük şehirlerde gerekli malzemeleri bulmak zordur. Bu yüzden internet üzerinden ya da sanat atölyeleri gibi yerlerle iletişime geçilmesi malzemelerin temini için gerekli olabilir.
  4. Bazı şehirlerde bulunan halk eğitim merkezlerinde filografi dersleri verilmektedir. Filografi dersi veren öğretmenlerle iletişime geçilerek malzemelerin temini için yardım alınabilir.

Filografi Malzeme Fiyatları

Filografi malzeme fiyatları değişkenlik göstermektedir. Malzemenin alındığı yere göre ya da bulunan yere göre fiyatlar değişebilir. Ama genel olarak ortalama fiyatlar söz konusudur. Fiyat ile ilgili detaylı bilgilere internet üzerinden ulaşabilir ya da filografi malzemesi satan yerler ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Ortalama olarak 250- 350 lira sermaye ile bu işe başlanabilir. Tabi ki bu fiyat malzemelerin kalitesine göre değişkenlik gösterir.

Filografi Örnekleri

 

Filografi Yapıp Satarak Para Kazanmak

Evde iş yapıp satarak para kazanmak isteyenler için biçilmiş kaftan bir sanattır. Minimum satış fiyatı bugün itibariyle 200 tl olarak görünen bu el sanatını öğrenerek yaşadığınız şehirdeki dekoratif ürünler satan dükkanlaaa ya da internet üzerinden satışını yapabilirsiniz. İnternetten bildiğiniz üzere satış yapmak için bir çok seçenek mevcut. Benzer ürünleri satan birçok kişinin bulunduğu instagram’ı tercih etmenizi öneririz. (Bkz. instagramdan para kazanmak

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

evde el işi

Evde El İşi Yaparak Para Kazanma Yolları

Evde El İşi Yaparak Para Kazanma Yolları Türkiye’deki kadınların yüzde 80’i gençliklerinden itibaren el işi …

ikinci el eşya

İkinci El Eşya Alıp Satma Ek İşi

İkinci El Eşya Alıp Satma Ek İşi Günümüzde çoğu insan geçinebilmek için ek işlere ihtiyaç …

2 Yorumlar

  1. salamlar saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir