Anasayfa / Bayilikler / Franchise Kredisi Veren Bankalar
Franchise İçin Kredi Veren Bankalar

Franchise Kredisi Veren Bankalar

Franchise Kredisi Veren Bankalar

Bu yazımızda özellikle genç girişimcilerin çok merak ettiği franchise kredisi nasıl alınır konusuna değineceğiz. Yazımızda bankalardan nasıl ve hangi şartlar altında franchise kredisi alacağınızı bulabileceksiniz.

Franchise Yatırımcılarının Kredi Durumu Nedir?

Günümüzde birçok girişimci yer veya uluslararası markaların franchise hakkını alarak kendi işlerinin sahibi olma yolunu tercih ediyor.

Bugün yatırım yapmak isteyenler için 5000 TL gibi küçük tutarlardan turun milyon dolarlara varan farklı tutarlarda franchise seçenekleri var.

Franchise zincirlerden birsine sahip olmak isteyen yatırımcıların yardımına ise banka kredileri yetişiyor.

Bankalardan Franchise Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle belirtmek isteriz ki franchise işletme kurmak için alınacak krediler temel olarak ticari veya Kobi kredileri sınıfına giriyor. Bu nedenle bankalar kredi alacak kişinin yanında kredi konusu franchise işin niteliğini de değerlendiriyorlar.

Diğer yandan şayet yatırımcı franchise devlet desteği almak istiyorsa bu durumda yatırımını projelendirmek, gelir ve giderlerinizi bir projeksiyon dahilinde bütçelendirmek ve destek istediği devlet kurumuna destek talebini detaylı bir proje şeklinde sunmak durumunda.

Banka kredileri açısından ise şayet alınmak istenen franchise kredisinin tutarı yüksek ise bu durumda bankalar ipotek veya ek teminat istemek gibi yollara gidebiliyorlar.

Burada önemli olan diğer bir husus kişilerin ne kadarlık yatırımlarının ne kadarlık kısmını banka kredisi olarak kullanmak istedikleri. Şayet bir yatırımcı yapacağı yatırımın yarısından azına veya yatırımın örneğin 2-3 yıllık getirisi ile karşılanabilecek bir tutara kredi istiyorsa bu durumda bankalar daha hafif şartlarda kredi verebiliyorlar.

Diğer yandan istenen kredi tutarı yüksek ve yatırımın kısa vadeli gelirleri ile karşılanamayacak durumda ise bu durumda banka kredi talep eden kişilerden ev, arsa ve araç ipoteği ile kefil gibi ek teminatlar da isteyebiliyor.

Bankaların Franchise Kredileri

Bankaların ticari krediler veya Kobi destek kredileri adları altında verdikleri franchise kredilerinden bazıları aşağıdaki gibi:

  • Akbank:Akbank girişimcilere yönelik çok sayıda ticari kredi ile girişimcilere alternatifler sunuyor. Akbank franchise kredisi adı altında özel bir kredi sunmamakla beraber yatırım yapmak isteyenleri ticari kredilerinden bu kapsamda yararlandırıyor. Akbank’ın bu konuda verdiği kredilerden birisi “gönlüne göre öde kredisi.” Bu kredi kapsamında Akbank 50.000 TL’ye kadar 36 aya varan vadeler ile 1 – 2 ve 6 ayda bir taksit ödeme seçenekli kredi imkanı sunuyor.
  • Garanti Bankası: Garanti bankası da özellikle KOBİ’lere yönelik oluşturduğu destek paketleri ile girişimcilerin hem eksik sermaye ihtiyaçlarında hem de araç vb alımlarından doğan ihtiyaçlarına kredi desteği sağlıyor.Garanti franchise kredisi başvurularını tüm garanti şubelerinden yapmak mümkün.
  • İş Bankası: İş Bankası ise özellikle Kobilere yönelik nakdi ve gayri nakdi kredilerden oluşan çok geniş bir ürün ve destek yelpazesine sahip. İş Bankası taksit ödemeli ticari kredileri ile kısa veya orta vadeli ticari ihtiyaçlara çözüm sağlarken, özellikle kendi işim kredisi ile özellikle çok yüksek olmayan tutarlar ile frenchise sahibi olmak isteyen girişimcilere destek oluyor.
  • Yapı Kredi: Yapı Kredi’nin Kobilerin ve yatırımcıların kısa ve uzun vadeli ihtiyaçlarına yönelik kredi ürünlerine sahip. Yapı Kredi Bankası’nın bu konudaki en göze çarpan ve üstün yanlarından birisi ise piyasadaki, bankalar içinde en kolay ve hızlı ticari kredi veren bankalardan birisi olması. Aynen tüketici kredilerinde olduğu gibi Yapı Kredi SMS veya internet bankacılığı kanalı ile ticari kredi başvurusu kabul edebiliyor.
  • Halkbank: Ticari bankacılığın önde gelen bankalarından Halkbank girişimcilere özel kredi ürünleri geliştirmiş durumda. Girişimcilere Frenchise Kredisi adı altında Türkiye’de frenchise kurmak isteyenlere özel kredi veren tek banka Halkbank. Kredinin 6 ay ödemesiz ve 3 veya 6 ayda bir taksit ödeme gibi girişimcilerin ihtiyaçlarına hitap eden özellikleri mevcut.
Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

bayilik alma

Bayilik Alma Girişimi İçin Geçerli Nedenler

Bayilik Alma Girişimi İçin Geçerli Nedenler Bayilik alarak iş yeri sahibi olmayı düşünen pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir