Anasayfa / İnternetten Para Kazanma / Google Adsense İle Para Kazanmak
adsense ile para kazanmak

Google Adsense İle Para Kazanmak

Google Adsense İle Para Kazanma Yolları Nelerdir?

İnternetten para kazanmak söz konusu olduğunda, Google AdSense, aklınıza gelebilecek en popüler ve güvenilir yollardan biridir. Eğer Google Adsense reklamlarından nasıl para kazanılır? merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu makalede, Google AdSense ile para kazanmak hakkında sıfırdan başlayıp tüm bilgiler paylaşacağız.

Google Adsense Para Kazanma Nedir?

Google AdSense, Google Arama Sonuçları, Android, Google Reklamları ve daha fazlasına sahip global bir şirket olan Google’ın bir parçasıdır. Google AdSense, yayıncıların, yazarların ve uygulama geliştiricilerin web sitelerinde, bloglarında, videolarında ve uygulamalarında reklam göstermesine yardımcı olan bir platformdur.

Google AdSense, reklam verenlerden reklamları alır, ardından reklamlarını bloglarda, videolarda ve uygulamalarda görüntüler. Her ayın sonunda, blogculara, yayıncılara ve uygulama geliştiricilerine tıklamalara ve görüntülemelere göre para öder.

Google Adsense Reklamlarından Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler:

Google AdSense’ten para kazanmanın ilk adımı bir blog veya web sitesi oluşturmaktır. Diğer bir değişle Google AdSense, reklamlarından para kazanmak için bu reklamları görüntüleye bileceğiniz bir yere ihtiyacınız olmasıdır. Sadece bir web sitesi veya blog oluşturmanız, okuyuculara değer katan ve yararlı içeriklere sahip bir tane oluşturmanız Adsense ile para kazanmak için yeterlidir.

Şu tarzlarda siteler kurabilirsiniz:

 • Haber siteleri
 • Eğitici blog siteleri
 • Sosyal ağ siteleri
 • Forumlar
 • Bilgi siteleri
 • Kişisel blog web siteleri

#Not: Aranma hacmi ve rekabeti ile reklam vereni dengeli bir alanda anahtar kelime içeren bir domain ile wordpress tabanlı bir blog oluşturmanızı öneririm.

Google Adsense Nasıl Kaydolunur?

Süreç oldukça basittir. Bir yazarsınız ve bir blogunuz var. Blogunuzu kurup yeterince içerik yazdıktan sonra Adsense başvurusu yaparsınız. Başvurudan sonra kabul edilirseniz, kodlarını blogunuza yerleştirir ve para kazanmaya başlarsınız.

Aynı prosedür, video yapımcıları için de geçerlidir. Youtube’da bir video yayıncısıysanız Youtube tarafından belirlenen belirli izlenmeye ulaştıktan sonra Google AdSense’e başvurmanız yeterlidir. Başvurunuz onaylandıktan sonra Youtube’dan para kazanmaya başlarsınız. Sosyal paylaşım siteniz, oyunlarınız veya faydalı uygulamalarınız varsa yine Google AdSense’e başvurabilirsiniz.

Web sitenizi kurduktan ve yeterince içerik ekledikten ve google’dan trafik sağladıktan sonra gönderilerinizi sosyal medyada paylaşarak trafik çekmeye çalışın. (Trafik çekmek tamamen doğallık katmak içindir.) Bir sonraki adım ise GoogleAdSense’e başvurmaktır. 

Tek yapılması gereken gerekli formu doldurup Adsense’e başvurmaktır. Sonrasonda web sitenize bir kod eklemeniz istenecektir. Bu noktada, blogunuza veya web sitenize Google Adsense kodunu nasıl ekleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Basitlik açısından, özellikle kodlama konusunda iyi değilseniz, sitenizin reklam alanlarına dair çok fikriniz yoksa, kullandığınız yazılımda bir eklenti kullanın. Bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi wordpress tabanlı bir site kurmak tüm bu işleri kolaylaştıracaktır. Yine yapamazsanız çok makul ücretler karşılığında webmaster forumlarından hizmet alabilirsiniz. 

Adsense başvurunuz onaylandıktan sonra bir karşılama e-postası alacaksınız ve blogunuza veya web sitenize reklam yerleştirip para kazanabilirsiniz. Site sahiplerinin yaptığı büyük bir hata, bloglarını yayınladıktan birkaç gün sonra Google Adsense programına başvurmalarıdır. Çok özgün bir konunuz yoksa, her gün düzenli içerik girerek belirli bir süre blogunuz ile ilgilenmediyseniz ve google’dan ziyaretçi gelişi başlamadıysa onay süreci 2-3 ay kadar sürebilir.

#Not: Google Adsense ile para kazanmak için reklam vereni çok aranma hacmi az bir siteniz yoksa ciddi trafiğe ihtiyaç duyacaksınız bu yüzden başvurmak için acele etmenizi önermem.

Adsense ile Para Kazanmanın Püf Noktaları

 • Onaylandıktan sonra, blogunuz yüksek kalitede olsa ve profesyonel gözükse bile, kâr elde etmeye başlamaz. 
 • Başarılı bir bloglama işinin arkasında önemli bir süre vardır, bu nedenle kendinizi bu alanda profesyonel olarak tanımlamak isterseniz, çok fazla sabra ihtiyacınız vardır. Blog ile para kazanmak bir gecede olmayacaktır.
 • Önemli bir adım  reklamlarınızı optimize etmeyi içerir. Farklı reklam birimlerini deneyin ve denemeler yapın. En etkili Google AdSense reklam boyutları: 336×280, 300×250, 728×90, 300×600 gibi boyutlardır. 
 • Reklamları makalelerin içine yerleştiriyorsanız, yazı içi reklam birimi veya duyarlı reklam birimleri veya bağlantı birimi kullanmanızı öneririz. 
 • Pek çok blog yazarının yaptığı bir hata, tanımlı bir konu alanına sahip olmadan bloglarıyla para kazanmaya çalışıyor olmasıdır. İlgi alanınızda olan, heyecan verici ve zevkle yapacağınız bir alana karar vermelisiniz. Yani, iyi bir niş bulmalısınız. 
 • Niş konuların sektörüne göre reklam gelirleri çok daha iyi olmaktadır. Finans, teknoloji, sağlık, sigorta üzerine veya herhangi biri ağırlıklı olarak kurduğunuz site karışık bir siteden çok daha iyi gelirler sağlayabilir. Bu konuyu aşağıda adsense en çok kazandıran niş sektörler başlığında detaylarıyla anlattık.

Youtube Adsense İle Para Kazanmak

Blogunuzda veya internet sitenizde Google AdSense ile para kazanmanın yanı sıra, videolarla Google AdSense ile para kazanabilirsiniz.Video yapmayı ve paylaşmayı seviyorsanız, bir YouTube kanalı açabilirsiniz. Google AdSense YouTube, video yapımcılarının çevrimiçi para kazanmaları için güzel bir alternatiftir. Bunun için yapmanız gereken şey basittir. Videolarınızı yükleyin ve Google Adsense için başvurun. Google AdSense, videolarınızda reklam gösterecek ve bunun için size ödeme yapacaktır. Video yöneticisine gitmeli ve videolarınız için AdSense’e başvurmalısınız. (Bkz. Youtube’dan para Kazanmak )

Google Adsense Kavramları

Kazançlar: Google AdSense kazançlarınız, TBM ve BGBM ile hesaplanır

 • TBM ne demek? TBM, Tıklama Başına Maliyet anlamına gelir: Bu, Google AdSense kazançlarınızın, blogunuzdaki, web sitenizdeki, videonuzdaki veya uygulamanızdaki reklamları kaç kişinin tıkladığını, tüm reklamların gelirlerinin eşit olmadığını, bazılarının size diğerlerinden daha fazla para getireceğini hesaplayan bir modeldir.
 • BGBM nedir? Bin Gösterim Başına Maliyet anlamına gelir: Bu, Google AdSense kazançlarınızın, blogunuzdaki, web sitenizdeki, videonuzdaki veya uygulamanızdaki reklamları kaç kişinin görüntülediğine göre hesaplanacak bir yöntemdir. Her bin görüntülenme için, reklamların değerine bağlı olarak hesaplanmış bir gelir elde edersiniz.

Google Adsense’den Para Kazanın

Google AdSense, web sitenizden para kazanmak için Google reklamlarını kolayca ekleyebilmenizi sağlayan, Google tarafından kurulmuş ve yönetilmekte olan popüler bir reklamcılık ağıdır. Google AdSense, sitenizden para kazanmanın en kolay yolunu sunar; sitenize yalnızca küçük birkod metni eklemeniz gerekir. Google ise gerisini halleder.

Google AdSense, para kazanmanın çok güvenilir bir yoludur. Ödeme alma süreci sorunsuzdur ilk ödeme öncesinde adsense bir pin gönderir ondan sonra her ay kesinleşen bakiyeyi tanımadığınız hesabınıza yatırır.(alt ödeme sınırı 200 tl’dir.) Google, reklam verenlerle ilgilenir, onlardan ödeme toplar ve size toplanan paranın bir yüzdesini gönderir. Google, yönetim ücreti olarak paranın bazen küçük bazen büyük bir yüzdesini alır. İyi bir içerik üretme ve ekleme ihtimaliniz varsa, Google AdSense ile para kazanmak işine girmeye değer.

Adsense’ten Para Kazanmak İçin Gerekenler Nelerdir?

WordPress tabanlı bir blog oluşturmak dışındaki ücretsiz blog hizmetleri, pahalı özel yazılımlara yönelmeyin. WordPress benim için tartışmaya kapalı bir konu. Kısaca açıklayayım hem düşük maliyetli hem sürekli gelişiyor ve özellikle karşılaşılan sorunlar çözülemiyorsa sembolik ücretlerle sorunu giderebilecek bir bileni bulması kolay.

 1. Sorunsuz ve türkiye lokasyonu iyi bir hosting almak.
 2. Blog içeriğiyle alakalı alan adı (com,net,org) dışına çıkmamakta fayda var.
 3. Mobil uyumlu kaliteli bir tema olmazsa olmaz.
 4. Gerekli eklenti kurulumu ve ayarlarının yapılması.
 5. Rakiplerin analizi.

Daha önce hiç bu işlerle ilgilenmediyseniz yani sıfırdan başlıyorsanız alan adı ve hosting aldıktan sonra bizimle iletişime geçebilirsiniz. 1 ve 2 sizde 3, 4, 5 ve çok daha fazlası makul ücretler karşılığı bizden.

Google Adsense en çok kazandıran Sektörler Hangileridir?

Reklam verenlerin sektör rekabetine ve agresifliğine göre değişim gösteren bu durumu Adsense ile para kazanmak isteyenler için başlık başlık aşağıda bulabilirsiniz.

 • Finans Sektörü: Her zaman reklam vereni olan ve rekabetin en yoğun olduğu sektör finans sektörüdür. Bu alanda banka, borsa, foreks, kredi, sigorta vb. kategorilerin birinde ya da genel bir blog oluşturabilirsiniz.
 • Sağlık Sektörü: internette hepimizin aramalar yaptığı sektörlerden biri estetik, epilasyon, güzellik, diyet, çeşitli ameliyatlar vb. konulardan birinde bir blog oluşturursanız her daim reklam vereni olan bu sektörden blogunuz ile kazanç elde edebilirsiniz.
 • Eğitim Sektörü: Adwords reklamlarını düzenli olarak kullanan ve yılın belirli dönemlerde ciddi paralar kazandıran bir sektördür. Online eğitimler, sertifikalar, özel okullar, yabancı dil kursları vb. birçok alanda reklam vereni olan çok kazançlar elde edilebilecek bir diğer sektördür.

Kadın, moda, tatil daha say say bitmez çok iyi ve çok kazançlı sektörler var. Tıklama başına ve gösterim başına kazançlar yükseldikçe haliyle siteler arasında rekabette yükseliyor kimse google aramalarında 2. 3. sayfalardaki içeriklere bakıp okumuyor. Hedeflediğiniz konularda ilk sayfada ve özellikle ilk 4’te yer almanız gerekiyor.

Örneğin ben bu yazıda: Adsense ile para kazanmak ve benzer kullanıcı aranmalarını hedefledim. Birazdan içeriği yayınlayacağım belki aylar sonra ilk sayfaya gelecek ya da hiçbir zaman gelemeyecek burada bir sürü değişken var ve bu uzun soluklu bir iş.

Siz bu yazıyı okuduğunuz zaman adsense’den para kazanmak için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgilere ulaştınız mı? Bu işin 1. şartı faydalı olmaktır. Yazı Özgün mü? Evet. Tema kaliteli ve mobil uyumlu mu? Evet. Blogumu güncel tutuyor muyum? Evet. Gerekli site içi ve site dışı çalışmaları yapıyor muyum? Evet.

Eğer böyle devam edersem alan adım ve site açıklamam ile alakalı olduğu için bu başlık ve içerikten kazanç elde etmemin bu alan adında sağlık sektörü yazısı yazarak para kazanmaktan daha kolay olacağını düşünüyorum.

Google Adsense En Çok Kazandıran Kelimeler Nelerdir?

Google Adsense en çok kazandıran kelimeleri açıklamaz ama ülkemizin önde gelen büyük internet sitelerini ahrefs veya semrush ile analiz ederek fikir sahibi olabilirsiniz. İnternette çeşitli aramalarla karışımıza çıkan en çok kazandıran kelimeler listelerinin güncel ve güvenilir olduğunu düşünmüyorum. fikir vermesi açısından Hürriyet gazetesinin 13 ocak 2019 Google Adsense en çok kazandıran kelimelerinin 50 tanesini ahrefs raporundan alarak aşağıda sıraladım.

Yok hayır: Anahtar Kelime Aranma Hacmi TBM (dolar)
1 iphone reklam engelleme programı 50 35.00
2 jennifer lawrance icloud 50 25.00
3 mustafa karadeniz 8300 20.00
4 mobil uygulama reklam 60 18.00
5 forex demo hesap 250 17.00
6 korkunç kazalar 350 17.00
7 nibas hisse 4900 15.00
8 alo reklamı zeki müren 50 15.00
9 www sahibinden com ilan ver 70 14.00
10 android uygulama dersleri 20 13.00
11 isteyatirim 300 13.00
12 isteyatirim 300 13.00
13 biscolata reklamı 900 13.00
14 forex şirketi kurmak 40 13.00
15 isteyatirim 300 13.00
16 isteyatirim 300 13.00
17 isteyatirim 300 13.00
18 barbie fotoğrafları 500 12.00
19 yıldız tv7 70 12.00
20 servis apple 30 12.00
21 auris reklamı 80 11.00
22 sayfa al sat 100 11.00
23 iş bankası çalışma saatleri hafta sonu 90 11.00
24 iş bankası çalışma saatleri hafta sonu 90 11.00
25 application yapmak 70 11.00
26 sayfa al sat 100 11.00
27 koç emba 50 11.00
28 fprex 50 11.00
29 forex hesap açma 70 11.00
30 iş bankası çalışma saatleri hafta sonu 90 11.00
31 en iyi forex sitesi 200 11.00
32 forex ekonomi takvimi 40 11.00
33 kredi 200 11.00
34 forexten para kazanan varmı 100 10.00
35 aykut elmas 36000 10.00
36 fake kız fotoğrafları 300 10.00
37 hürriyet vefat ilan fiyatları 40 10.00
38 hazır ofis 1500 10.00
39 forex 68000 10.00
40 kurt resmi 13000 10.00
41 boğaziçi executive mba 100 10.00
42 hazır ofis fiyatları 200 10.00
43 forex siteleri 150 10.00
44 bulut teknoloji 100 10.00
45 forex reklamı 150 9.00
46 borsa halkbank 90 9.00
47 deniz forex 60 9.00
48 borsa halkbank 90 9.00
49 ücretsiz bulut sunucu 50 9.00
50 borsa halkbank 90 9.00

 

Adsense ile para kazanmak hakkında sorularınız olursa yorum kısmından iletebilir, internetten para kazanma ve Para kazanmanın yolları ilgili birçok içeriği blogumuzda bulabilirsiniz. Bol kazançlar.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

tik tok

Tik Tok ile Para Kazanmak

Tik Tok İle Para Kazanmak Mümkün mü? – Tik Tok’tan Nasıl Para Kazanılır? Son zamanların …

reklam izleyerek para kazanma

Reklam İzleyerek Para Kazanma Yolları

Reklam İzleyerek Para Kazanmak Mümkün mü? – Reklam İzle Para Kazan Gerçek mi? Her geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir