Anasayfa / İnternetten Para Kazanma / İnternetten Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler
internetten satış

İnternetten Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

İnternetten Satış Yapmak – Online Satış Yapmanın Püf Noktaları

İnternetten satış yapmadan önce doğru kararların alınması için bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır. Bu bilgilere online satış yapmanın püf noktaları diyebiliriz.

Yani online satış yapmaya başlamadan önce internetten satış nasıl yapılır, online e-ticaret yapmaya nasıl başlanır, internetten en iyi ne satılır gibi soruların cevaplanması gerekir.

Hangi ürünlerin satılacağını ve nereden sağlanacağını belirlemelisiniz. Bu nedenle online satış yapmaya karar verdikten sonra ilk zamanlarda internetten satış yapmayı öğrenmek zor olabilir.

Bu yazımızda dünyada hızla büyümekte olan internetten satış sektörleri üzerine en güvenilir kaynaklardan ve ekşi sözlük gibi sitelerdeki tecrübelerden faydalanarak oluşturduğumuz rehber yardımıyla aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

İnternet Satış Nedir?

Son yıllarda akıllı telefonların hızlanması ve yaygınlık kazanmasıyla birlikte internet kullanımının da artmasıyla, hemen her ürünün online olarak satılabilmesi imkanını doğurdu.

Bu nedenle büyük küçük pek çok firma ve şahıs internetten satış yapıyor. Ancak bu sürecin büyük bölümü son 3-4 yıllık dönemde ivmelenmesi nedeniyle, hala bir çok ürünü internetten bulup almamız mümkün olmayabiliyor.

Öyle ki her geçen gün yeni sektörler ve yeni ürünler online satış ortamına taşınıyor. Bu yüzden, siz de internetten satış yapmak istiyorsanız, öncelikle internetten satış yapılabilecek ürün tespiti, en çok satış gerçekleştirilebilecek platform tespiti ve satış teknikleri belirlemek gibi konuları doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz önemlidir.

İnternetten Satış Yapmak

İnternetten satış yapmadan önce, elinize kağıt kalem alarak, şu soruları kendinize sormalısınız:

Neyi başarmak istiyorsunuz?

İlk altı ayda ortalama ne kadar para kazanmak istiyorsunuz?

Kaba finansal hedeflere sahip olmak, sizi gözü kapalı gitmekten kurtarır.

Diğer bir soru: Rakipleriniz kimler?

Gittigidiyor, Hepsiburada, n11, Google ve Facebook gibi platformlarda bir arama yapın. Satış yapılan ürünlerin sayfalarını inceleyin. Ürün açıklamalarına, resimlerine ve sayfa düzenine bakın ve rakiplerinizin üzerinde özenle durduğu noktaların bir listesini yapın.

Üçüncü bir soru: Nasıl ödeme alacaksınız? Zamanla ödeme yöntemleri arasında sizin için en karlı olana sınırlandırmanız mümkün. Ancak ilk aşamada müşterileriniz nasıl ödeme yapmak istiyorlarsa, o şekilde ödeme yapmalarına izin vermelisiniz.

Dördüncü temel soru: Müşteriler sizi ve ürünlerinizi nasıl bulacak?

Şaşırtıcı sayıda e-ticaret girişimcisi, çevrim içi satış yapmayı öğrenirken bunu düşünmeyi unutuyor. Ürünleriniz hakkında blog yazarak, ürün açıklamaları yazarak, veya e-posta kampanyaları göndererek potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

Bu soruları cevaplamak, online olarak nasıl başarılı bir şekilde satış yapılacağının öğrenilmesinde önemli bir adımdır. Neyi başarmayı umduğunuza ve oraya nasıl gidebileceğinize dair somut bir fikir verecektir.

Online Satış İçin Ürün Seçimi

Bir ürün  ya da birden fazla ürün satışı için karar verebilirsiniz. Bu noktada herhangi bir ürün üzerinde fikriniz olduğunda, Google Anahtar Kelime Analizi aracına başvurabilirsiniz.

Her ay ilgili ürün için kaç kişinin arama yaptığını (popülerlik) ve anahtar kelimelerin ne kadar zorluk derecesinin olduğunu görebilirsiniz.  Öte yandan forumlar ve inceleme siteleri, müşterilerin karşılaştığı sorunlara doğrudan bir bakış açısı sağlar.

Hepsiburada, gittigidiyor, n11 gibi büyük online mağazalar her gün büyük miktarda veri toplar. Neyin popüler olduğunu herkesten daha iyi tespit ettikleri için oralardan faydalanabilirsiniz.

Şu anda nelerin satıldığını görmek için sektörünüzdeki en büyük isimlerin ürün sayfalarını kontrol edin. Sevdiğiniz bir alan varsa (spor/sanat) o konudaki ürünleri seçin. Böylelikle sektöre daha kolay hakim olursunuz.

Ürün tanımlarını yazmak, pazarlama kampanyalarını yürütmek ve ürününüzü satmak daha kolay ve zevkli bir süreç olabilir. İnternetten satış yapmak için kaynak sağlamanın en popüler yolları bir toptancıdan / üreticiden satın almak veya ürünü kendinizin yapıyor olmasıdır.

Bu noktada belirleyici etken bütçenizdir. Bütçe planlaması ile hazır bir altyapı üzerinden mi satış yapacağınıza, yoksa sıfırdan bir sistem mi kuracağınıza, ürün tedariki yapacaksanız maliyetinin ne olacağına bakmanız gerekir.

Vergi Mükellefi Olmak

Vergi mükellefi olmak, bir şirket sahibi olmanız demektir. İnternetten gelen siparişler için ürünle birlikte fatura kesmeniz gerekir.

Sanal pos veya güncel yeni ödeme yöntemleri ile ödeme alabilirsiniz, ancak bir çok ödeme yöntemi için şirket olmanız gerekir. Bu bağlamda bir şahıs şirketi kurarak, online satış yapabilirsiniz.

İnternetten Satış Altyapısı

İnternetten satış yapmak amacıyla bir e-ticaret sitesine veya günümüzde popüler sosyal medya unsuru olan bir Instagram hesabına ihtiyacınız vardır. Ancak web sitenizin olması, potansiyel müşterileri çekmek, güvenilirliği pekiştirmek ve net bir adresinizin olmasını sağlamak adına önemlidir.

E-ticaret için sitenizin olması, ödeme sistemi entegrasyonundan SEO’ya kadar bir çok noktada size işlevsellik sağlar. Sitenizin hızlı, mobil uyumlu ve iyi görünümlü olması gerekir.

Bir e-ticaret sitesi açacaksanız satmayı düşündüğünüz ürün veya hizmetle ilgili rekabete bağlı olarak reklam ve seo masraflarınız artış gösterecektir. Bu durum yatırım masraflarınızı arttıracaktır.

Bu nedenle tek bir satış yöntemine bağlı kalmayın ve online mağazalar ve sosyal medya ile en az 3 farklı yöntemle internetten satış yapmaya çalışın.  Geri dönüş ve karlılığa bağlı olarak satış yöntemi sayısı arttırabilirsiniz.

İnternetten Satış İçin Pazarlama Teknikleri

Satacağınız ürünler “harika” olabilir. Ancak, günümüzde görsellik ve sunum her şeyden önce gelmektedir. Her zaman yüksek kaliteli görseller kullanın. Bulanık fotoğraflar kullanmayın. Görsellerin genişlik ve yüksekliğine dair bir standart ölçü belirleyin.

Mümkün olduğunca çok sayıda görsel kullanın. Her ürün çeşidinin (örneğin farklı renkteki bir pantolon) kendi fotoğrafını ekleyin. Ürün açıklamalarınız; kaliteli, okunabilir ve SEO uyumlu olmalıdır.

Ürün satarken eklediğiniz metin, yalnızca ürünü tanımlamaktan çok daha fazlasına yardımcı olabilir. İster kendi sitenizde, ister büyük bir online mağazada, ister sosyal medyada satış yapıyor olun, eklediğiniz ürün açıklamalarının kalitesi ve SEO uyumluluğu size yüksek görüntülenme için yardımcı olur.

Sosyal Medyadan Ürün Satmak

Bu aşamadan sonra sisteminiz kurulu ve satışa hazır hale gelmiş olursunuz. Ürünlerinizi pazarlamak için uygulayabileceğiniz yöntemlerin başında sosyal medya gelmektedir. Sosyal medyada, ürünlerinizi eklediğiniz bir hesap oluşturduktan sonra reklam yaparak veya instagramda takipe takip hesap geliştirerek ürün satışı yapabilirsiniz. (bkz.instagramdan para kazanmak)

Satmakta olduğunuz ürünü, herhangi bir sosyal medya fenomenine (bir milyon takipçisi olması gerekmiyor.) ücretsiz göndererek incelemelerini sağlayabilirsiniz. Böylelikle onların sadık takipçilerinden müşteri elde edebilirsiniz.

Bir Gün İçerisinde Adwords’le İnternetten Ürün Satmak

Google Adwords, internetten satış yapan kişilerin, Google’a ücret ödemek suretiyle, Google arama sonuçlarına, Youtube videolara, Adsense reklamı yayınlayan internet sitelerinde yerleştirdikleri reklam alanlarına reklamların eklendiği bir reklam ağıdır.

Yani Google Adwords ile Google arama sonuçlarının ilk üç sırasında yer alabilirsiniz. Bu bütün yöntemler arasında en hızlı ve en odak noktalı olanıdır. Kısa sürede hazırladığınız görsellerle, reklam verebilir ve hızlı bir şekilde yayınlayarak internetten ürün satışı yapabilirsiniz.

Google Adwords kullanımı hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip değilseniz rekabetin yoğun olduğu bir ürün ya da hizmet satışında zarar edebilirsiniz.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için Google Adwords ajansları ile çalışmanız doğru olacaktır.

Sonuç – İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternetten satış yapmayı öğrenirken, nereden başlayacağını bilmek zor olabilir. Bu kılavuzda, ürünlerinizi çevrimiçi satmanın en popüler ve etkili yollarından bazılarını tanıttık.

İnstagram gibi bir sosyal medya platformundan veya oluşturduğunuz ve kontrol ettiğiniz bir e-ticaret sitesinden ya da büyük sitelerde oluşturduğunuz online mağaza gibi bir çeşitli pazarlar üzerinden satış yapabilirsiniz.

E-ticaret platformları, sanal platformlar olduğu için kendinizi tek bir noktada sınırlamak zorunda değilsiniz. Birden çok kanalda satış yapabilir, ancak işletmenizi tek bir yerden (evinizden/ofisinizden) yönetebilirsiniz.

İnstagram ve sanal mağazaların sistemi sürekli değiştiği için, yalnızca pazarlarda ürün sayfalarını oluşturmaya güvenmeyin. Ürün listelerine yarın ne olacağını asla bilemezsiniz. Uzun vadeli bir iş düşünüyorsanız, mutlaka kendi sitenizin sahibi olun.

Diğer kanallarla edindiğiniz müşterileri oraya yönlendirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü güçlü bir müessese kurmanın en iyi yolu, kendi e-ticaret sitenizi oluşturmanızdır.

Bu, işinizi daha iyi bir şekilde markalaştırmanıza yardımcı olacaktır. Üstelik, bugün kendi profesyonel görünümlü e-ticaret web sitenizi oluşturmak, eskisinden çok daha kolaydır.

E-ticaret platformları, kod yazmayı bilmeden kendi mağazanızı kurmanıza yardımcı olmaktadır. Konu hakkında detaylara dair bütün sorularınızı yorum kısmından bize iletebilir ve internetten para kazanma hakkında güncel birçok konuyu blogumuzda bulabilirsiniz.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

tik tok

Tik Tok ile Para Kazanmak

Tik Tok İle Para Kazanmak Mümkün mü? – Tik Tok’tan Nasıl Para Kazanılır? Son zamanların …

reklam izleyerek para kazanma

Reklam İzleyerek Para Kazanma Yolları

Reklam İzleyerek Para Kazanmak Mümkün mü? – Reklam İzle Para Kazan Gerçek mi? Her geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir