Anasayfa / Girişimcilik / Hibe, Teşvik ve Destek / IPARD Hibe Desteği Nedir?
IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD hibe desteği ve başvurusu ile ilgili birçok çiftçinin aklında soru işareti bulunmaktadır. IPARD (InsturmentforPre-Accession Assistance Rual Development) Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelerin tarımsal kalkınmasına destek olmaya yönelik oluşturulmuş Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın tarım ve kırsal kesimi konu alan bir bileşenidir. IPARD, Avrupa Birliği’nin ortak tarım politikası, kırsal kalkınma politikası ve bu politikaların uygulanması ve icrası için birtakım hazırlıkların yapılması kapsamında politika geliştirilmesini amaçlar. IPARD çok yıllı Kırsal Kalkınma Programı kapsamında 2014-2020 dönemi içinde uygulanması gerekir. Bu süreçte uygulanacak destek programlarının finansörü, Avrupa Komisyonu ve Türkiye Cumhuriyeti’dir.

IPARD Başvuru Şartları Nelerdir?

IPARD programına başvurabilmek için öncelikle uygulamaya tabi illerden birinde olunması gereklidir. Bu iller, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat’tır.

IPARD başvuru şartları arasında projenin uygunluğu da yer alır. Bir diğer koşul da desteklenen tedbirler ve sektörler içinde yer almaktır. Bu sektörlerin arasında et, süt yumurta, sebze ve meyve, arıcılık, su ürünleri ve yenilenebilir enerji kaynakları da bulunmaktadır.

IPARD Başvuru Tarihleri

Bu programa ilişkin başvurular, Başvuru Çağrı İlanında belirtilen tarihler arasında başvurunun yapılacağı il koordinatörlüklerinde kabul edilmektedir. Başvuru paketlerinin teslim edilmesi için son saat ve tarih, Başvuru Çağrı İlanında belirtilir. IPARD başvuru tarihleri bu aralıktadır.

Son teslim tarihinden sonra yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Son yapılan Başvuru Çağrı İlanına göre “Toprak örtüsü yönetimi ve toprak erozyonu kontrolü” sektörü için pilot bölge, Ankara’nın Beypazarı ilçesi olarak seçilmiştir. Başvurular, 01.01.2019 saat 09:00 tarihinde başlayacak ve 31.01.2019 saat 18:00’da sona erecektir.

Başvuru yapacak kişilerin bir orijinal ve bir kopya olmak üzere iki başvuru paketi hazırlaması gerekmektedir. Bu pakette taahhütname, teknik kurumlardan alınan resmi belgeler, uygun olan ve olmayan harcama detayları, yasal mali tablolar, mevcut varlık listesi, projeler, ruhsat ya da ruhsata gerek olmadığını gösteren yazı gibi belgeler bulunmalıdır. Ayrıca gerçek veya tüzel kişilikler, aynı çağrı döneminde birden fazla başvuruda bulunamazlar.

IPARD Proje Örneği

Bu kısımda IPARD kapsamında yapılan iki yatırıma ilişkin özet bilgiler bulunmaktadır.

1.IPARD Proje Örneği

 • Faydalanıcı: Ak Pınar Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
 • Yatırım Yapılan Sektör Adı: Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması
 • Yatırımın Yapıldığı İl, İlçe ve Köy : Afyonkarahisar / Sultandağı / Yeşilçiftlik
 • Destek Oranı: %50
 • Yatırım Süresi: 9 Ay 22 Gün

İlgili yatırımın sahipleri, verdikleri röportajda daha önce firmalardan depo kiralayarak bazı işleri yürüttüklerini, daha sonra TKDK’nin Avrupa Birliği ortaklığında destek verdiğini öğrendiklerini ifade etmişlerdir. 1.5 milyon TL hibe ile yaptıkları yatırım sonucunda çevre bölgelerde üretilen erik, çilek, kayısı gibi meyveleri depolayabilecek, daha sonra katma değeri yüksek bir şekilde satabilecekleri bir tesis kurduklarını da açıklamışlardır.

2.IPARD Proje Örneği

   • Faydalanıcı: Alptürk Et Entegre Tesisleri Tarım Yem Hayvancılık Gıda San. Tic. Ltd. Şti
   • Yatırım Yapılan Sektör Adı: Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
   • Yatırımın Yapıldığı İl, İlçe ve Köy: Bolvadin / Afyonkarahisar
   • Destek Oranı: %50
   • Yatırım Süresi: 5 Ay 18 Gün

İlgili projenin sahibi, röportajında kurum çalışanlarının işletmesini ziyaret etmesi üzerine IPARD hibe desteği başvurusu yaptığını belirtmiştir. 2.62 milyon TL’lik yatırımlar sonucunda tesisini modernize ederek AB standartlarına uygun hale getirme imkanı bulduğunu söylemiştir.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

Devlet Destekli Kobi Kredisi

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır? Devletin yaptığı KOBİ kredisi yardımı almak için yapılması gerekenleri …

kanatlı hayvan hibe desteği

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği 2018 Kümes hayvancılığı geri ödemesiz kredi desteği 2018 yılında da çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir