Anasayfa / Girişimcilik / Hibe, Teşvik ve Destek / İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği
ipek böceği yetiştiriciliği devlet desteği

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet KOSGEB Hibe Desteği 2019

İpek böcekciliği faaliyetleri ile uğraşanlara KOSGEB’den verilen destek ipek böceği ile uğraşan vatandaşlara müjde oldu. Türkiye’de tekstil sanayisinde önemli yere sahip olan ipek kumaşı, devlet tarafından yetiştirilmesi için desteklenmeye devam ediyor. Büyük gelişme gösteren ipek böcekçiliği, 67 ailenin 3 tonu aşan koza üretimi yapması bekleniyor. Bizde bu yazımızda sizlere ipek böceği yetiştiriciliği faaliyetine verilen desteklerden, başvuru süresinden, kurslarından ve çok daha fazlasından bahsetmek istiyoruz.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Yapmayı mı Düşünüyorsunuz?

Ipek böceği yetiştirmek istiyorum diyenler devletin desteklemiş olduğu üretim bölgelerinde üretim yaparlarsa bu işten yüksek kazançlar elde edebilirler. Yumurtalar devletin desteği ile temin edilip, kilogram başına 50 TL’ye yakın kar elde ederek, 40 gün içerisinde hasadın tamamlandığını varsayarsak 200 kiloya yakın ipek üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu da iyi bir kar demektir. Bu işe başlamak için ipek böceği yetiştiriciliği kursuna kayıt olarak işin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız öğrenebilirsiniz. Bu işten karlı çıkmak için kurstan elde edilecek bili kadar, ele gelir miktarda dut ağacınızın ve yardımcıların olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.

İpek Böceği Yetiştiriciliği için Yapılan Devlet Destekleri

Ipek böceği hibe desteği bakanlar kurulunun verdiği karar ile yüzde 100 olarak belirlendi. Bu kurulun vermiş olduğu karar arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliği için hibe ve desteklerini kapsadığını belirterek, resmi gazetede yayımlandı.

Kurulun vermiş olduğu karar kapsamında, ipek böceği devlet destegi bakanlıkça belirlenen illerde ve dut bahçesi, ipek böceği beslenme evi yatırımı için uygulanacağı belirlendi.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteğinden Faydalanmak için Bilinmesi Gerekenler

 • Hibe desteğinden yararlanmak isteyenler için en az 3 yıl süre ile faaliyetlerini sürdürmüş olmaları gerekiyor.
 • Başvuruyu yapmak için ise gerçek veya tüzel kişi olarak başvuru yapacaksanız, kayıtlı olunan il veya ilçe müdürlüklerine yazılı olarak belirlenen tarihlerde başvuru yapmalıdır.
 • Başvuru yaparken gerekli olan belgeler genel müdürlük tarafından belirtilecektir.
 • Başvurular yalnızca yapıldığı sene için geçerli olacaktır.
 • Satın alınacak makineler, alet ve ekipmanlar için gerekli olan belge ve teknik özellikler uygulama rehberinden elde edilebilecek.
 • Başka hibe desteklerinden faydalanan vatandaşlar, bu destekten faydalanamayacaklar. Bu sebeple sizden, diğer hibelerden yararlanmadığınıza dair belge istenecektir.
 • E-posta, faks gibi yöntemler aracılığı ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir.
 • Proje hazırlanmadan başvurunuzu yapamazsınız.
 • Başvurular için il tarım müdürlüklerindeki proje yürütme birimleri başvuruları kabul etmektedir. Başvurular mesai saatleri içerisinde yapılmalıdır.
 • Hibe desteğinden yararlandıysanız, ödeneklerle alınmış olan makinaların 3 yıllık süre boyunca faal olarak kullanılacağına dair taahhütname imzalamanız gerekmektedir.
 • Tohumların tümü devlet kapsamında olduğu için bedava olarak veriliyor.

İpek Böceği Yetiştiriciliği için Yapılan Devlet Desteği Ne Kadar?

Diğer hayvancılık kredi ve yardımları ile karşılaştırıldığı zaman neredeyse hiçbir destek oranı yüzde 100 değilken, ipek böcekçiliği için destek oranı yüzde 100’dür. Ne var ki, bu hibe için üst limit sınırı vardır. Bu limit 250.000 TL’dir. Bu da 250 bin TL değerini aşan projelerin başvurularının kabul edilmeyeceği anlamına gelmektedir. Bu hibe kapsamında, beslenme evi yapımı, ekipman, alet alımı ve dut bahçesi için gerekli tesislerin masrafları karşılanmaktadır.

Başvuru için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. Nüfus cüzdanı
 2. İkametgah
 3. Hibe başvuru formu
 4. Projenin taslağı
 5. Sermaye yapısı
 6. Arazinin tapusu (noter onaylı olması gerekli)
 7. İmza sirküleri (noter onaylı olması gerekli)
 8. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi örneği (tüzel kişilik olarak başvuranlar için geçerli)
Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir? IPARD hibe desteği ve başvurusu ile ilgili birçok çiftçinin aklında soru …

kanatlı hayvan hibe desteği

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği 2018 Kümes hayvancılığı geri ödemesiz kredi desteği 2018 yılında da çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir