Anasayfa / Girişimcilik / Kişisel Gelişim / İş Görüşmesi Öncesinde ve İş Görüşmesi Esnasında Bunlara Dikkat!
iş görüşmesi
is görüşmesi

İş Görüşmesi Öncesinde ve İş Görüşmesi Esnasında Bunlara Dikkat!

İş Görüşmesi Öncesinde ve Görüşme Esnasında Bunlara Dikkat!

Hepimizin bildiği üzere iş görüşmesi sırasında birçok farklı duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Mülakat öncesinde ve esnasında adayların ufacık bir hata ya da eksiklik olarak tanımadığı birçok eylem veya söylem masanın diğer tarafında oturan ve iş görüşmesini gerçekleştiren yetkin kişiler açısından çok önemli olabilir ve bu durum başka bir adayın tercih edilmesine neden olabilir. Özellikle bu yazımızda sizlere anlatacağımız temel şeylere mülakat esnasında dikkat ederek daha doğru ve verimli bir iş görüşmesi süreci geçirebilir ve böylelikle daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
İş görüşmesi öncesinde şirket hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapılmalıdır. Başvurulan işle ilgili ve  CV’den sorulabilecek muhtemel sorular tasarlanmalı ve soru cevap şeklinde alıştırmalar yapılmalıdır. Kendinizi anlatır mısınız benzeri bir soru ile karşılaşılması durumunda uzun uzadıya anlatımdan kaçınılmalıdır. Konuyu detaylarıyla anlatmaya çalışalım.

İş Görüşmesi Öncesinde Yapılması Gerekenler

İş görüşmesi öncesinde özellikle sorulabilecek tüm soruları bir kağıda not alın ve bu sorunların yanıtlarını kendinize verin. İş hayattaki amaçlarınız, hedefleriniz, profesyonel nitelikleriniz, firma için yararlı olabilecek nitelikleriniz gibi sorular ve iş görüşmesi esnasında şirketin insan kaynakları personelleri tarafından yöneltilmesi muhtemel sorulardır. Kesinlikle niteliklerinizi ve tecrübelerinizi küçümsemeyin ve kendinizden emin ve kararlı görünmeye özen gösterin. Pozisyona uygun tecrübeniz olup olmadığı konusunda nasıl bir cevap vereceğinizi, zayıf ve güçlü yönleriniz nelerdir sorusuna nasıl bir cevap verebileceğinizi kafanızda iyice tasarlayın. İş görüşmesine çağrıldığınız saatten kesinlikle önce gitmelisiniz bu hem sizin o işi gerçekten istediğinizi gösterecektir hem de psikolojik olarak ortama hazırlanmanıza katkıda bulunacaktır. Şirkette yönetici ya da insan kaynakları yetkisiyle görüşmeden önce şirketin sekreterleri ya da asistanlarıyla karşılaşmanız muhtemeldir. bu karşılaşma esnasında nezaketten ve saygıdan ödün vermemek ilk izlenim açısından fayda sağlayacaktır.

İş Görüşmesi Sırasında Neler Yapılmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat edilmesi ve iş görüşmesine gidilirken adayın CV’sini yanında bulundurması önemlidir. Çünkü; iş görüşmesinden önce şirkette özenle doldurması gereken bir iş formu ile karşılaşılabilinir hem de CV görüşme yapılacak yetkililerin önünde olmayabilir. Bu durumda CV’nizi görüşmeye başlarken onlara verebilirsiniz. Yetkili kişiyle karşı karşıya gelindiğinde sıkıca tokalaşmaya dikkat edilmelidir. Gevşek ya da yapışkan bir şekilde el sıkmamaya özen gösterilmeli ve iş görüşmesi sırasında soru sormaktan çekinilmemelidir. İş görüşmesi sadece yöneticiler tarafından sorulan sorular ve adayın cevap vermek zorunda olduğu bir bilgi yarışması değildir. Çalışmaya aday olunan şirket hakkında bilgi sahibi olmak ve aynı zamanda da kariyer hedeflerine uygun sorulacak sorulardaki birkaç nüans aslında mülakatı gerçekleştiren yetkili için de önem arz etmektedir. Ancak; burada çok soru sormadan ve yetkilinin sözünü kesmeden iş görüşmesinin sürdürülmesine önem verilmelidir. İş görüşmesindeki esnasında bir sorunuz olup olmadığı yönünde bir soru yöneltilmesi durumunda soru sormaya özen gösterilmelidir çünkü; soru sorulmaması durumda yaratıcı düşünceden uzak ve ilgisiz bir görüntü sergilenmiş olunur.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir