Anasayfa / Girişimcilik / İş Yeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
iş yeri açmak

İş Yeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yeni İş Yeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Birçok genç girişimci, yeni iş yeri açmak için neler yapılması gerektiğini merak etmektedir. Bu süreç oldukça kafa karıştırıcı olup, iş yeri açacak olanların birçok detayı bilmeleri gerekmektedir. Özellikle gerekli belgeler, yapılması gereken masraf gibi konular, sermaye sahiplerini düşündürmektedir. İş yeri kuracaklar, iş yeri açmak için alacağı kredi miktarına da bu masrafları bilerek karar vermek ister. Bu konuda yardımcı olması için yazının devamında bu süreçle ilgili bilgi verilmiştir.

İş Yeri Açmak İçin Gereken Belgeler

İş yeri açmak için birçok kuruma başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bunlar, Vergi Dairesi, SGK, Belediye, Ticaret Odası veya Esnaf Odası ve muhasebecidir. Eğer iş yeri özel bir kanun veya mevzuat kapsamına giriyorsa ilgili mevzuatta belirtilen şartlar da sağlanmalıdır. Başvuru yapılması gereken yerler ve yeni iş yeri açmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

Vergi dairesine yapılacak başvuruda ilk olarak gerçek usulde işe başlama formu doldurulması gereklidir. Bu form iş yeri açacak kişi (mükellef) tarafından imzalanır. Ayrıca işe başlama bildirim formunun ekinde;

 • Noter onaylı imza sirküleri,
 • Onaylı nüfus cüzdanı sureti,
 • İkametgah ilmühaberi,
 • İş yerine ait kira kontratı veya tapu fotokopisi gereklidir.

Bu belgelerle başvuru tamamlandıktan sonra verilen bilgiler denetlenir ve doğruluğu onaylanır. Ardından vergi levhası teslim alınır. Bu levhaya dayanarak fatura ve irsaliye evrakları bastırılır.

Belediyeye yapılacak başvuruda gereken evraklar, bazı belediyelerde farklılık gösterebilir. Bu yüzden belediye ile temasa geçip gerekli evrakları öğrenmekte fayda vardır. Belediyeden tatil günleri çalışma ruhsatı da almak mümkündür.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak başvuruda ilk şart, Bağ-Kur’a kayıt olmaktır. İş yeri sigortalı birinin ya da bir emeklinin adına kayıtlı değilse iş yeri sahibinin Bağ-Kur sigortalısı olması gereklidir. Bağ-Kur il müdürlüklerine başvurularak Bağ-Kur giriş bildirgesinin onaylatılması ve teslim edilmesi gerekmektedir.

Ticaret odasına yapılan başvuruda 5174 sayılı kanuna göre birçok belge istenmektedir. Bunlar;

 • 2 Adet imza beyannamesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Kira kontratı ya da tapu fotokopisi
 • Ticari defterin noter tasdik kısmının fotokopisi
 • İkametgah ilmühaberi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Taahhütname
 • Ticaret odasından verilen matbu dilekçe
İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir Öğrenmek İsterseniz https://parakazanmaca.net/is-kurmak-icin-kredi-veren-bankalar/ yazımızı okuyabilirsiniz.

İş Yeri Açmak İçin Ne Kadar Masraf Gider?

İş yeri açmak için gereken sermaye, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar, iş yerinin büyüklüğü, konumuna göre kira bedeli ve evrak masrafları gibi kalemlerdir. İş yeri açmak için gereken masrafları ve harçlar, şahıs işletmelerinde yaklaşık 300 lira iken şahıs bilançolarda yaklaşık 500 liradır. Limited şirketinin kuruluş maliyeti yaklaşık 3.000 lira ve anonim şirketinin kuruluş maliyeti de yaklaşık 3500 liradır. Burada hesaplanan kalemler, sırasıyla fatura basımı, muhasebe ücretidir. Bunların dışında aylık ve yıllık ödenen ücretler de mevcuttur. Bunlar, beyanname damga vergisi, oda aidatı, Bağ-Kur ve kira stopajıdır.

İş Yeri Açma Belgesi

İş yeri açma belgesi, bir kişinin mesleki yeterliliğinin bulunduğunu ve iş yeri açmaya hakkı olduğunu gösteren belgedir. İş Yeri Açma Belgesi ile daha önce verilen ustalık belgesi aynı işi görmektedir. Bu belge, teknik liselerin 4 yıllık eğitim programından mezun olanlara verilir. Ayrıca lisans seviyesinde mesleki ve teknik eğitim programlarını tamamlayanlara iş yeri açma belgesi verilir. Koşulları sağlayan kişiler aşağıda listelenen evraklarla en yakın mesleki eğitim merkezine başvuru yaparak bu belgeyi alabilirler.

 • Okul diplomasının aslı ve fotokopisi
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık ve fiziki durumunun mesleğini yapmaya uygun olduğunu belirten doktor raporu
 • Dilekçe
Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir