Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / İyi Bir İş Fikri Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler
iyi bir iş fikri oluşturmak

İyi Bir İş Fikri Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

İyi Bir İş Fikri Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Birçok kişi iyi bir iş fikri oluşturarak kazanç elde etmek ve kendi işini kurmak istiyor. Ancak iyi bir iş fikri oluşturmak için belli kıstaslara uygun davranmak gerekiyor. İş kurma hayali ile yaşayan birçok kişi yeni iş fikirleri için gerekli araştırmalar yapıyor. Devlet genelinde de iş fikirleri olan birçok kişiye destek verilerek iş fikirlerinin hayata geçirilmesi sağlanıyor.

Yeni bir iş fikriniz var ve nereden başlayacağınızı nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? İyi bir iş fikri oluşturmak  için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususları madde madde açıklayalım.

İyi Bir İş Fikri Oluşturmak İçin Olması Gerekenler:

1- Hedef Kitleye Hitap Etmeli

İyi bir iş fikri için hedef kitlenin iyi seçilmesi gerekiyor. Seçilecek olan hedef kitlenin ihtiyaçlarını giderecek ve hedef kitle tarafından olması gereken bir iş fikri olarak algılanması gerekiyor. Bu nedenle iş fikirlerinin oluşturulması durumunda hedef kitlenin doğru belirlenmesi ve girişimin bu kitlenin ihtiyacını karşılıyor olması gerekir.

2- Belirli Bir Sermayenin Olması

Yeni bir iş fikri oluşturmak ve bunu hayata geçirmek için belli bir sermaye birikiminin olması gerekiyor. Planlanan iş fikirleri geniş sermaye gerektiren bir iş fikri olabileceği gibi aynı zamanda küçük bir sermaye ile oluşturulabilen iş fikirleri de olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus kurulması planlan iş için gerekli olan sermayenin doğru belirlenmesidir.

3- İhtiyaca Uygunluk

Yeni bir iş fikrinde için önemli olan bir başka özellik de iş fikrinin ihtiyaca uygunluk göstermesidir. Birçok kişi tarafından aranan olsa iyi olur denilen ve ihtiyaçları karşılayacak bir konumda olması yeni iş fikrinin tutulması açısından oldukça önemlidir.

4- Yaygın Olmamasına Dikkat Edilmeli

yaygın olmak

Bir diğer iyi bir iş fikri oluşturma kriteri konusu da iş fikri konusunun toplumda yaygın olarak bilinmemesidir. Yaygın olan iş fikirlerinin çok fazla tutulamayacağı ve iş fikri olan kişilerin hedefledikleri kazançlarını elde edememeleri muhtemeldir. Basit bir örnek vermek gerekirse her yerde çiğ köfteci varken bunlara bir yenisi daha eklemek pek mantıklı değildir. Bu nedenle oluşturulacak iş fikrinin yaygın olarak bilinmeyen bir iş fikri olmasına dikkat edilmelidir.

İş Fikirlerine Devletten Destek

İş fikri olan kişilerin kurmak istedikleri iş alanı konusunda sermaye anlamında herhangi bir zorluk yaşamasına bağlı olarak devlet KOSGEB kuruluşu ile iş fikri olan vatandaşlara, kurmak istedikleri iş için kredi desteği veriyor. Özellikle emekli ve ev kadınları için ideal olan bu sistem ile birçok kişi hayalini kurduğu iş fikirlerini hayata geçirebiliyorlar.

Devlet tarafından verilen destek, kredi olanağı olarak sunulmakta ve bu kredi geri ödemeli ve geri ödemesiz kredi olmak üzere iki şekilde verilmektedir. Geri ödemeli kredi olanağı da faizi olmadan verilen tutarın belli bir vadede geri ödeme esasına dayanan bir sistem olarak dikkat çekiyor.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

karlı iş fikirleri

Günümüzde Yapılacak En Karlı İş Fikirleri Nelerdir

Günümüzde Yapılacak En Karlı İş Fikirleri Nelerdir Her zaman, her koşulda para kazanmanın farklı yolları …

Yeni iş fikirleri

Yeni İş Fikirleri Nasıl Bulunur?

Yeni İş Fikirleri Nasıl Bulunur? Hemen her insan hayatının belirli bir döneminde bir gün kendi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir