Anasayfa / Girişimcilik / Hibe, Teşvik ve Destek / Kadın Girişimcilere Devlet Desteği Nasıl Alınır?
Kadın Girişimcilere Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Kadınlara Devlet Desteği Nasıl Alınır? – Kadın Girişimcilere Devlet Destekleri Nelerdir? 2019

Devlet, kadın girişimcilere destek vermek için bazı uygulamalar başlatmıştır. Bu uygulamalar sayesinde kadınların iş kurarken zorlanmamaları ve iş hayatında daha uzun süre kalmaları amaçlanmıştır. Ayrıca iş hayatında kadınların rolünü büyütmek de bu amaçlar arasındadır. Devletin kadın girişimcilere verdiği en yaygın destek, KOSGEB kapsamında verilen hibelerdir. Bunun kadın girişimcilere faizsiz kredi veren kuruluşlar bulunmaktadır. Bunlarla birlikte, kadınlara daha avantajlı ve masrafsız krediler sağlayan bankalar da bulunmaktadır. Yazının devamında kadınların alabileceği destekler ve ev hanımlarına devlet kredisi hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.

Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Kadınlara destek veren kurulardan en önemlisi KOSGEB olmuştur. Kadın Girişimci Destek Programı kapsamında kadınlara 50 bin liraya kadar hibeler vererek kendi işlerinin başında olmalarını sağlayan KOSGEB, bunun için girişimcilik eğitimi, başvuru ve işin kurulması aşamalarının yapılmasını şart koşar. Diğer bir deyişle KOSGEB desteği, beraberinde işletmenin kurulmasını ve çalışmaya başlamasını gerektirir.

Eğitimlere 18 yaşını tamamlayan tüm kadınlar katılabilir, sertifika aldıktan sonra kendi projelerini hazırlayabilirler. Kadın girişimci kredisinden faydalanmak isteyen girişimcilerin kredilerinin onaylanması ve işletmelerini kurmaları gereklidir..

Ev Hanımlarına Kefilsiz Mikro Kredi

TGMP (Türkiye Grameen Mikro Finans Programı) tarafından kadınları desteklemek için küçük boyutlu faizsiz krediler verilmektedir. Bu kredinin şartları ve aşamaları aşağıdaki gibidir.

 • Aynı mahallede ikamet eden 5 veya daha çok kadının bir araya gelmesi gerekmektedir.
 • Bir araya gelen kadınların aralarında herhangi bir akrabalık bağı olmamalıdır.
 • Başvuran kadınlarda herhangi bir yaş şartı da bulunmamaktadır.
 • Başvuran kadınların önce projelerini belirleyip ardından krediye başvurması gerekmektedir. Başvuru için TGMP bölge müdürlüğüne müracaat edilmelidir.
 • Başvuru üzerine grupla buluşan yetkililer, kadınların fikirlerini dinleyip olumlu görüş vermelidir.
 • Bundan sonra kadınlara 3 günlük bir eğitim verilir ve eğitimden sonraki hafta ilk mikro kredi tahsis edilir.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Ziraat Bankası, kadın girişimcilere özel bir kredi paketi hazırlamıştır. Bu paket sayesinde kadınların iş kurarken kredi alması daha kolay olmakta ve diğer girişimciler kadar ağır bir yükün altına girmemektedirler. Kadınlara özel avantajlar içeren Ziraat bankası kadın girişimci kredi paketi aşağıdaki şartlara ve özelliklere sahiptir.

 • Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefalet desteğine tabidir ve bu sayede daha düşük faizli kredi imkanı sunar.
 • İnternet ve mobil bankacılık üzerinden ücretsiz havale ve EFT fırsatı
 • Kredi tahsis masrafında %50 indirim
 • 60 aya varan nakit kredilerinde kadınlar için ayrıcalıklı fiyatlar
 • POS ve Ödeme kaydedici cihazlarda avantajlı çözümler
 • Dış ticaret işlemlerinde ayrıcalıklı fiyatlar
 • Kadınlar için avantajlı bireysel emeklilik planı teklifleri
 • Ziraat Sigorta ile avantajlı sigorta hizmeti

KOSGEB – Halkbank’tan Kadın Girişimciye Destek

Halkbank, KOSGEB ile imzaladıkları protokol ile birlikte kadın girişimcileri desteklemeye başladı. Kadınların Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almalarını sağlayan Halkbank, bu eğitimden sonra KOSGEB yeni girişimci desteği kapsamında 30 bin lirası hibe, 70 bin lirası da iki yıl geri ödemeli olmak üzere toplam 100 bin lira ev hanımlarına devlet kredisi vermiştir.

Kadın girişimciler, KOSGEB’in vereceği hibeye ek olarak Halkbank’tan kredi alarak gereken sermayeyi tamamlayabilirler. Bu durumda kredinin faiz oranı, piyasaların %30 daha altında olacaktır. Ayrıca 2019 yılında Halkbank kadın girişimcilere destek olacaklarını ve 20 ilde 1000 kadın girişimciye ulaşarak ülkemizde kadın istihdamına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti.

İşini kurmak isteyen kadın girişimcilere 10 ila 95 bin lira arasında kredi vermeyi amaçladıklarını ifade eden Halkbank, bu kredilerin en az 6 ay, en çok da 1 yıl geri ödemesiz olup 60 aya kadar vadeli olacağını da açıkladı.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir?

IPARD Hibe Desteği Nedir? IPARD hibe desteği ve başvurusu ile ilgili birçok çiftçinin aklında soru …

kanatlı hayvan hibe desteği

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği 2018 Kümes hayvancılığı geri ödemesiz kredi desteği 2018 yılında da çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir