Anasayfa / Girişimcilik / Kosgeb / KOSGEB Desteği Alan Sektörler ve Hibe Alanları Nelerdir?
kosgeb desteği

KOSGEB Desteği Alan Sektörler ve Hibe Alanları Nelerdir?

KOSGEB Desteği Alan Sektörler ve Hibe Alanları Nelerdir?

KOSGEB aracılığı ile verilen desteklere bakıldığı zaman hem yeni iş alanlarının ve işletmelerin doğmasına hem de mevcut işletmelerin kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmaktadır. KOSGEB desteği ile Özellikle sanayi ve endüstriyel gelişim konusunda çok geniş bir yardım ağının söz konusu olması ülkenin sektörünün yerli bir kimlik kazanmasını mümkün kılmaktadır.

KOSGEB Veritabanına Nasıl Kayıt Olunur?

Yeni işyeri açanlara KOSGEB desteği kapsamında hibe ve kredi alabilmek için kişilerin veritabanına kayıt olması gerekmektedir. Bu aşamada takip edilmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kobi Girişimci giriş butonuna tıklamalısınız.
 • KOSGEB’e kayıtlı değilseniz şeklinde ibare bulunan butona tıklamalısınız.
 • İşletme adınızı belirtilen alana büyük harfler ile girmelisiniz.
 • İşletme statüsünü karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından belirlemelisiniz.
 • İşletmenizin bulunduğu ile ve bağlı bulunduğunuz vergi dairesini belirlemelisiniz.
 • Vergi numaranızın eksiksiz ve hatasız bir biçimde girilmesi gerekmektedir. Ardından şirketin sorumlu kişisinin isim ve soy ismi büyük harfler ile girilmelidir.
 • SSK ya da Bağkur numaranızı girmelisiniz.
 • İşletmenizin bulunduğu yeri işaretlemeli ardından da ticari sicil numarasını girmelisiniz.
 • Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu girmelisiniz.

Yeni KOSGEB destekleri bu adımların sonucunda veritabanına kayıt olmanız ile başvuruya açık bir hale gelmektedir.

Girişimciler İçin Hangi Destekler Verilmektedir?

KOSGEB destekleri 2018 senesi kapsamında da aynı şekilde sunulmaya devam etmektedir. Kredi ya da hibe destekleri konusunda herhangi bir kesinti söz konusu değildir. Her sene geçerli olan enflasyona uygun bir biçimde gerekli artışlar da uygulanmaya devam etmektedir. Girişimciler için verilen desteklere bakıldığı zaman kişilerin kira ücretlerinden başlayarak teçhizat konusunda ihtiyaç duyulacak miktara kadar gerekli ödemeleri yapılmaktadır.

KOSGEB destek hattı kapsamında konu hakkında gerekli olan bilgileri ek olarak alabilirsiniz. KOSGEB genel merkezi Ankara’da bulunmaktadır. Fakat internet ya da telefon aracılığı ile gerekli olan sorularınızı yetkililere yöneltebilirsiniz. 444 1 567 numarası aracılığı ile destek hattına kısa sürede erişim sağlayabilirsiniz. KOSGEB iletişim konusunda online yöntemler kullanıldığı zaman oldukça hızlı ve kapsamlı bir şekilde cevap vermektedir.

Desteklenen Sektörler Hangileridir?

KOSGEB destekleri hangi işleri destekliyor sorusunu yanıtlarken dikkate alınan temel örnek sektörler şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Hayvancılık, kümes hayvancılığı, hayvan kesimi
 • Maden işletmeleri, maden çıkarma firmaları
 • Unlu mamul üretimi, tahıl üretimi
 • Pirinç mamulü üretimi, pastacılık

Yukarıda belirtilmiş olan iş alanları destek alınabilecek seçeneklerin sadece bir kısmıdır. KOSGEB internet sitesi üzerinden bu detaylar ile alakalı olarak çok daha kapsamlı bilgi alma imkanını elde edebilirsiniz. Arama kısmına firmanızın sektörünü girerek destek kapsamında olup olmadığını incelemeye alabilirsiniz.

KOSGEB destek şartları denildiği zaman ilk olarak yaş sınırı dikkat çekmektedir. 18 yaşından küçük olan kişilerin destek alma ya da kredi kullanma gibi bir hakkı bulunmamaktadır. KOSGEB başvuru şartları kapsamında zaman zaman üst sınırlar da söz konusudur. Fakat bunun için sabit bir sınır vermek doğru olmayacaktır.

Endüstriyel Ürünlerin Kalitesinin Artırılması Alanında Atılan Adımlar Nelerdir?

KOSGEB desteği alanlar konusunda inceleme yapıldığı zaman özellikle endüstriyel ürünlerin kalitesinin artırılması konusunda büyük bir çaba sarf edildiği görülmektedir. KOSGEB desteği alan iş fikirleri konusunda kalitenin artırılması için özellikle laboratuvarların dahi girişimcilerin desteği için hazır halde bulundurulduğu görülmektedir. Ülkemizde kauçuk ya da plastik alanlarında test yaptırmak isteyen kişilerin test masraflarının %50’si direkt olarak KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Bu şekilde ürünlerin prestijinin artırılması için de gerekli adım atılmaktadır.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

kosgeb kredisi

KOSGEB Kredisi Nedir, Ne İşe Yarar?

KOSGEB Kredisi Nedir, Ne İşe Yarar? 1990 yılında kurulan KOSGEB 2009 yılına kadar yalnızca imalat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir