Anasayfa / Girişimcilik / Kosgeb / KOSGEB Kredisi Nedir, Ne İşe Yarar?
kosgeb kredisi

KOSGEB Kredisi Nedir, Ne İşe Yarar?

KOSGEB Kredisi Nedir, Ne İşe Yarar?

1990 yılında kurulan KOSGEB 2009 yılına kadar yalnızca imalat sektörünün gelişimini desteklerken 2009 yılı itibariyle birçok sektörü çeşitli dönemlerde destekleyerek iş ve istihdam yaratmayı amaçlamaktadır. Durum böyle olunca KOSGEB kredisi nedir? Sorusu KOSGEB kredisi almak isteyen herkesin yanıtını merak ettiği sorulardan biri haline geldi. Öncelikle KOSGEB’i kısaca açıklamaya çalışalım. KOSGEB aslında kendi işini kurmak ya da mevcut işini geliştirmek isteyen girişimcilerin sıkıntıları gideren hatta imdadına yetişen bir kuruluş olarak tanımlayabiliriz. Elbette bu tanımlama KOSGEB kredisi almak ya da bu krediden faydalanmak için yeterli değildir şimdi tane tane başlık başlık konuyu detaylarıyla açıklamaya çalışalım. KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB vatandaşlardan toplanan vergiler ile bir yandan KOBİ’leri geliştirerek rekabet ortamına sokmaya çalışırken diğer yandan yeni girişimde bulunmayı planlayanları desteklemekte ve böylelikle iş ve istihdam yaratarak ülkenin refah seviyesini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

KOSGEB Kredisini Kimler Alabilir?

KOSGEB kredi desteği ile ilgili olarak halk arasında en çok akla gelen sorulardan biri de kimlerin bu krediden faydalanabileceği hususundadır. Bu kredilerden yararlanabilmek için öncelikle kurumun destek sağladığı sektörlerden birinde faaliyet göstermeniz ya da bu sektörlerden birinde yeni iş kurmak istiyor olmanız gerekir. Sonrasında KOSGEB kredisi ve desteğinden faydalanmak için öncelikle adayların çeşitli uygulama eğitimlerini almaları gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilmekte olan bu iş kurma danışmanlığı eğitimlerinde bir girişimcinin yeni bir iş yeri açmayı planlarken neler yapması gerektiği konularına öncelik veriliyor. Bu eğitimler yalnızca KOSGEB’te değil kurumun anlaşmalı olduğu üniversitelerde de veriliyor. Söz konusu eğitimleri başarıyla tamamlayanlar, diğer gerekli programları da tamamlayarak KOSGEB kredisine başvurmaya hak kazanırlar.
Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi KOSGEB bu kredileri vatandaşlardan topladığı vergilerle sağlamaktadır durum böyle olunca bir takım eğitimler, denetimler ve ön şartlar olması gayet normaldir. Kredinin amacına uygun kullanılması için uygulanan bu şartlar şöyledir;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
18 yaşını doldurmuş olmak,
Kredi notunun yeterli olması,
Daha önce KOSGEB kredisi kullanmamış olmak

Tüm bu şartları eksiksiz olarak sağlandığı takdirde KOSGEB kredisine başvuru yapılabilir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB’ten kredi almak için öncelikle yukarıda belirttiğimiz şartları eksiksiz olarak sağlamanız gerekir sonrasında ise başvuru sahibinin tamamlanması gereken işlemler vardır. Bu İşlemler şunlardır:

KOSGEB veri tabanına kayıt olunması,

KOSGEB’in girişimcilik eğitim programının başarıyla tamamlanması,

Eğitim sonrasında kurulması planlanan iş hakkında iş planı hazırlanması,

Hazırlanan iş planının KOSGEB komisyonuna sunulması ve onaylanmasından sonra KOSGEB kredisi alınabilir.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra kredi kullanım süreci başlamaktadır.

KOSGEB Kredisini Kullanım Süreci Nasıl İşliyor?

KOSGEB kredisi için gereken şartlar ve belgeler tamamladıktan sonra kredi kullanım süreci başlamaktadır. Sertifikanın alması ile birlikte şirket kurma işleminin tamamlaması gerekmektedir. Kurulan şirket eğer ortaklı ise hissenizin en az %30 oranı KOSGEB kredi kullanıcısına ait olması gerekmektedir. İş yerinin kurulumu için gereken tüm araç gereç, tadilat ve donanım giderleri şirket tarafından ödenerek ve faturaların KOSGEB’e sunulması gerekmektedir. Bu arada verilmiş olan destek oranları kesilen faturalar üzerinden KDV hariç olarak geri ödenecektir. Her harcamanın gider olduğunu açıkça belirten faturaları kesinlikle almalı ve kaybedilmemelidir. Yapılan bu harcamalar ile ilgili faturaları ibraz ettikten sonra kurum gerekli kontrolleri gerçekleştirdikten sonra 2-3 ay içerisinde şirkete gerekli desteği vermiş olacaktır.  Bu arada kurulan bu yeni şirket KOSGEB desteği aldığı için şirkete alınmış olan malzemelerle ilgili KOSGEB 3 yıl boyunca satılamaz olarak demirbaş kaydı yapmaktadır.

KOSGEB Ne Kadar Kredi Desteği Sağlıyor?

KOSGEB yeni iş kurmak isteyen girişimciler ve KOBİ’ler için 50.000 Türk Lirasına kadar hibe kredi imkanı sağlamakta ve bu miktar belirli dönemlerde değişiklik göstermektedir. KOSGEB kredi destekleri erkekler için geri ödeme yüzde 60 bayanlar için ise yüzde 70 oranında vatandaşlara sunulmaktadır. Bu kredi desteği dışında KOSGEB tarafından 100.000 Türk Lirasına kadar faizsiz fakat; geri ödeme şartlı destek kredisi alınabilir. Bu kredinin geri ödeme seçenekleri aşağıdaki gibidir:

5 yıla kadar vadeli ödeme yapma,
 Her 3 ayda bir ödeme yapma,
Kredi başlangıç tarihinden itibaren geri ödemeyi 1 yıl erteleme,

Seçenekleri ile geri ödemeli KOSGEB kredisi alınması mümkündür.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

Kosgeb Girişimcilik Eğitimleri

KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri Ücretli Midir?

KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri Ücretli Midir? KOSGEB yeni iş kurmayı planlayan girişimci adaylarına ve işini büyütmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir