Anasayfa / İnternetten Para Kazanma / Youtube’dan Para Kazanma
youtube para kazanma

Youtube’dan Para Kazanma

Youtube’dan Para Kazanma Yolları Nelerdir? Yotube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Gelişen teknolojik atılımlar ve web siteleri üzerinden yapılan yatırımlar ile birlikte mevcut iş yerine alternatif iş seçenekleri bulabilmek mümkündür. Bu alternatif seçeneklerden bir tanesi de Youtube’dan para kazanma yöntemidir.

Youtube uygulaması dünyanın pek çok yerinden çekilecek ve yüklenecek olan videolar ile bireylerin para kazanmasına yardımcı olacak şekilde çalışmaktadır. İlgi çekici videolar hazırlamak ve bu videoları dünyanın her yerinden insanın izlemesini sağlamak kanal sahibinin para kazanması anlamına gelir.

Bunun için yapılacak olan en basit işlemlerden bir tanesi bir Gmail hesabı alarak Youtube uygulaması üzerinden kanal açmak olacaktır. Bunun için Youtube para kazanma yöntemlerinden birkaç alternatif seçenek denenerek izleyici çekme işlemi yapılabilir.

Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından bir tanesi olan Youtube üzerinden para kazanmak için çekilecek olan videonun hangi alana hitap edeceğini belirlemek gerekir. Genellikle oyun, makyaj, challenge gibi birçok seçenek üzerinden kullanıcıların tercih yapmaları sağlanabiliyorken aynı zamanda Youtuber adı ile bilinen bir mesleğin oluşumu da günden güne destek kazanmaktadır.

Youtube uygulaması kullanım açısından da oldukça kolay ve kısa sürede anlaşılabilecek olan temellere dayalı bir uygulamadır. Bu nedenle kısa yoldan para kazanmak isteyen kişiler için tercih edilebilecek bir alan olarak görülür.

Youtube’dan Web Siteye Ziyaretçi Çekme

"<Yoastmark

Web siteleri internet üzerinden tanıtım yapılabilecek en geniş alanlardan bir tanesidir. Bir markaya ait olan web sitesinin tanıtımını yapmak ve günlük ziyaretçi çekerek para kazanabilmek için Youtube uygulaması en çok kullanılanlar arasında yer alır.

Web sitelerinin içeriğinde yer alan görseller müşterinin alımının yükselmesine neden olduğu için ünlü Youtuber’lar üzerinden reklam verilebilir. Buna alternatif olarak kişinin kendi kanalı üzerinden kendi reklamını yapabilmesi de mümkün olmaktadır. Web sitelerinde yer alan Twitter, Facebook, Instagram ve Youtube linkleri ile de alternatif sosyal medya ağlarına erişim sağlanabilir.

Youtube üzerinden çekilen bir videonun aynı hizmetini veren web sitesine yönlendirilmesi üzerine hem Youtube üzerinden gelen video izlenme sayısı hem de web sitesi üzerinden alınan ziyaretçi sayısı ile iki taraflı olarak para kazanma durumu söz konusu olmaktadır.

Youtube uygulamasının en çok tercih edilen alanlarından bir tanesi olan yemek videoları buna örnek gösterilebilir. Çekilen bir yemek videosunun sonuna gelindiği zaman bu ve bunun gibi tariflerin verilen web sitesinde bulunacağına dair videoya yazı eklenebilir.

İzleyen kişiye alt kısımda verilecek olan link ile birlikte ulaşım sağlaması dahilinde web sitesine de ziyaretçi çekilmiş olur. Hem Youtube uygulamasından hem de web sitesinden ayrı ayrı para kazancı sağlamak uygulamanın en büyük avantajları arasında yer almaktadır.

Youtube’dan Para Kazanma – Ürün Satışı Yapmak

Videolarda bir ürünü denemek, ürünün özelliklerinden bahsetmek ve içerik gösterimi yapmak insanların alım dürtüsünün artmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Youtube videoları bu anlamda en çok para kazandırma işlemine sahip olan videolar olup bir kişinin herhangi bir ürün tanıtımını kendi üzerinde ya da bir başkası üzerinde denemesi bu anlamda satışların artmasına neden olur.

Bireyin kendi markası üzerinden ya da anlaşmalı olduğu herhangi bir marka üzerinden Youtube ürün satışı yapması hem videonun izlenmesi açısından hem de ürünün satışı açısından iki taraflı kazanç sağlar. Bu durum en çok makyaj ürünlerinde yer almakla birlikte Youtube videolarında hem makyajın nasıl yapılacağına dair blog bir video çekimi yapılmakta hem de anlaşmalı ürünün tanıtımı yapılmaktadır.

Ünlü makyaj üreticilerinin video çekimi yaparak ürünlerini bireylerin üzerinde deneyerek tanıttığı birçok Youtube videosuna rastlanabilir. Kısa sürede birçok kişinin ilgisini çeken bu videolar sayesinde Youtube üzerinden video çekimi yaparak para kazanmanın yanı sıra aynı zamanda kanal sahibinin çeşitli makyaj firmaları ile anlaşma sağlayarak alternatif para kazancında bulunması mümkün olur.

Youtube kanalı üzerinden ürün satışı yapacak olan kişilerin tanıtacağı ürüne müşterinin nereden ulaşabileceğine dair kısa bir bilgi geçmesi de gerekir. Video bilgileri dahilinde ürünün satışının yapıldığı web sitesine yönlendirme yapılarak satışa teşvik gerçekleştirilmiş olur.

Youtube’dan Para Kazanma – Satış Ortaklığı

"<Yoastmark

Türkiye’de dünyaya nazaran çok fazla yaygın olmasa da haberi olan ve bilgisi olan kişilerin kullandığı satış ortaklığı programı yine alternatif bir kazanç seçeneği olarak kullanıcıların karşısına çıkar. Youtube üzerinden çekilen bir video sonrasında videoyu çekmek için kullanılan bir kulaklık, kullanılan herhangi bir ürün ya da kamera gibi birçok ürünün satışını yapabilmek için yönlendirilen site üzerinden %5 ya da %10 oranında bir komisyon alma durumu söz konusu olur.

Örnek vermek gerekirse bir oyun videosu çekildiği sırada Amazon uygulaması üzerinden alınmış olan bir mikrofon ile anlatım yapıldığı düşünülürse bu mikrofonun kısa bir tanıtımı ile satışın yapıldığı siteye yönlendirme dahilinde link üzerinden satın alım yapacak olan herhangi bir kişi sayesinde para kazancı sağlanabilir.

Satış ortaklığı için gerekli olan kanallar ile çeşitli görüşmelerin yapılması önemli olup iki taraflı anlaşma sağlandıktan sonra Youtube videoları üzerinden bu konuda bir atılım yapılabilmektedir. Bunun için en çok tercih edilen uygulama Amazon Affiliates programı olup kullanılan ya da incelenmiş olan ürünün satış linkini videoya iliştirmek yeterli olacaktır.

Verilen satış linki üzerinden kim ne alırla alsın %5’lik bir komisyon kullanıcının hesabına yansıtılmaktadır. Youtube videosu üzerinden yapılacak olan bir klavye tanıtımının yanı sıra aynı link üzerinden fotoğraf makinesi de alan birinin toplam satışı üzerinden yararlanma hakkı video sahibinin olur.

 İnternet Dizisi Çekip Youtube’ta Yayınlamak

internet dizisi çekmek

Dizi sektörünün oldukça karışık bir hal alması üzerine birçok kişinin kendi fikirlerini ve kendi hikayelerini anlattığı internet dizileri meydana gelmeye başladı. Bu internet dizileri sayesinde yüksek tirajı olan yapımların yanı sıra Youtube üzerinden düşük bütçeli dizi çekimi ile birlikte bireylerin hem hayallerini gerçekleştirebilmeleri hem de izlenme oranı üzerinden para kazanabilmeleri sağlanır.

Youtube bu anlamda en çok tercih edilebilecek video paylaşma uygulaması olduğundan dolayı farklı bir hikayeyi burada bir kaç bölümlük bir dizi çekimi ile anlatmak kısa sürede tanınma ve izlenme açısından da önem arz eder. Talk Show, dram, komedi vb. her alanda çekim yapılabilecek olan internet dizisi için gerekli olan bütün materyallerin tamamlanması ile kısa sürede birçok kişiyi çekebilmek mümkün olur.

Youtube üzerinden daha önce internet dizisi çekerek ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmış olan kişilere bakıldığında bu çok da zor olmayan ve hikayenin orijinalliğinin ön plana çıktığı bir alanda bir çok kişiye para kazanma aracı olarak da kapı açmaktadır.

Kısa videolar ve az bölümler ile birlikte düşük bütçeli bir internet dizisi çekmek, bu dizinin bölümlerini bir kanal açarak Youtube üzerinden yayınlamak, dizinin reklamını yüksek izlenme oranlarına sahip videolarda yapmak gibi birçok alternatif seçenek ile birlikte kısa sürede para kazanmaya başlanabilir.

Konuyla ilgili en güzel örneklerden biri sanırım sıfır 1 dizisidir. Youtube dizisi olarak yola çıkan sıfır 1 bugün daha iyi imkanlarla yeni bölümleri Blutv platformundan yayınlamaktadır.

Youtube Hesabına Google Adsense Bağlayarak Para Kazanmak

youtube'dan para kazanma yolları
Youtube’dan para kazanma

Youtube üzerinden para kazanma yolları içerisinden en bilinen ve en yaygın olan yöntem Youtube hesabına Google Adsense hesabına bağlamaktadır. Hali hazırda Google şirketinin bir ürünü olarak ortaya çıkmış olan Youtube uygulaması Adsense eklentisi ile birleştiği zaman insanların web sitelerinde yayınladıkları reklamların izlenme oranlarına ve tıklanma oranlarına göre para kazancının artmasına neden olmaktadır.

Google Adsense web sitelerinde sıklıkla kullanılan araçlardan bir tanesi olarak belirli bir ücret karşılığında Google firmasından satın alınabilmektedir. Youtube hesabı ile birleştirildiği zaman daha da aktif bir rol oynayan ve hesap sahibinin izlenme oranları ile birlikte reklam verdiği alanlar üzerinden de para kazanmasına olanak tanıyan bu eklenti üzerinden fayda sağlanabilir.

Google Adsense uygulamasına başvuru yapabilmek için Youtube hesabında yer alan videoların en az 10 bin izlenmeye sahip olması gerekir. Başvurunun kabulünün ardından hesap sahibinin yüklediği videolara çeşitli reklamlar gönderilerek ve bu reklamların izlenme oranları takip edilerek kullanıcıya aylık ödemeler yapılır.

Youtube uygulamasının temelde bir para kazanma kaynağı olarak görülmesi ile birlikte çeşitli eklentilerin de uygulamada kullanılması hesap sahipleri açısından avantaj sağlamaktadır. Google Adsense neredeyse bütün Youtube videolarında kullanılmakta olan bir eklenti olarak para kazanmak isteyenlerin kesinlikle başvurmaları gereken bir araçtır. Başvuru şartlarının detayları ve alım ile ilgili Google Adsense politikasının okunması yeterli olacaktır.

Youtube Videolarında Doğru Başlık ve Etiket Kullanımı

Doğru Başlık ve Etiket Kullanımı
Youtube Üzerinden Para Kazanma

SEO uygulamaları kapsamında birçok web sitesi sahibinin hizmet alımı yaptığı doğru etiket kullanımı Youtube videolarında kanal sahiplerinin en çok dikkat etmeleri gereken konular arasında yer alır. Doğru başlık kullanımı ile videoyu yüklerken kullanılacak olan etiket tercihleri videonun hedef kitlesine daha çabuk ulaşmasına yardımcı olur.

SEO uyumlu bir paylaşım yapabilmek için web siteleri üzerinden kısa bir araştırma yapmak Youtube kanal sahipleri açısından avantaj sağlarken isteyen bu konuda herhangi bir firmadan hizmet de satın alabilmektedir. Örnek vermek gerekirse makyaj ile alakalı bir video çeken kişinin videosunun kısa sürede birçok kişi tarafından izlenebilmesi için konu ile alakalı olan etiketleri tercih etmesi gerekir.

Dünya genelinde kullanılan etiketlerden yola çıkarak başlığını oldukça çarpıcı bir şekilde belirlemek kişinin videosuna olan ilginin artmasına yardımcı olur. Etiket kullanımı videoyu arayan kişinin arama butonuna bu etiketlerden herhangi birini yazması halinde videonun üst sıralarda olmasına yol açar. Bu nedenle dikkatli seçimler yapmak önemlidir.

Eğitici Videolar Hazırlama

Herhangi bir konuda uzmanlığı olan kişilerin eğitici videolar hazırlayarak Youtube üzerinden paylaşması videonun kısa sürede birçok kişi tarafından izlenmesi anlamına gelir. Sürekli değişen teknoloji ile birlikte her geçen gün bireylerin hayatına farklı bir kavram, farklı bir metot girmektedir.

Bunun için gerekli olan donanıma sahip kişilerin Youtube videoları çekerek kendi kanallarına eklemeleri videonun uzman kişi tarafından anlatılması ile kısa sürede ilgiyi üzerine çeker. Tutorial terimi ile de bilinen eğitici videolar özellikle oyun alanında uygulama içerisinde en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Yeni bir telefonun tanıtımını yapmak, telefona format atımı ile ilgili bir video çekmek gibi birçok alternatif seçenek bulunmaktadır.

Bağış Toplama

bağış toplayın
Youtube^dan Para Kazanmak

Youtube içerisinde son dönemlerde en popüler olan etkinliklerden bir tanesi bağış toplama…Kickstarter, Indiegogo ve Patreon gibi birçok alternatif platform üzerinden toplanan bağışlar ile birlikte Youtube üzerinden para kazanma alternatifi sağlanabilmektedir. Türkçeye kitle fonlaması terimi ile geçmiş olan bağış toplama etkinliği Youtube kanalı üzerinden toplanan bağışların hesap sahibine aktarılması anlamına geliyor.

Patreon özellikle Türkiye’de sıklıkla kullanılan etkinliklerden bir tanesi olup Youtube kanalında yayınladığı videoların haricinde alternatifler denemek isteyen kişiler bağış linki üzerinden para toplanması sağlanıyor. Youtube kanalı üzerinden yayınlamış olduğu videolarda verilecek bağış linki ile birlikte izleyen kişileri bu alanda yönlendiren kanal sahipleri kısa sürede ciddi miktarlarda bağış toplayabiliyor.

Takipçi kitlesini doğru bir şekilde yönlendirme işlemi ile beraber bağış toplama etkinliği üzerinden kazanç sağlayabilecek Youtube kanal sahipleri çok cüzi miktarlar üzerinden istedikleri geliri elde etmeyi başarabiliyor. Youtube ile anlaşmalı olan bağış etkinliği platformları üzerinden başvuru yapmak ve kabul edilmek kendi adına açılmış olan hesap linki ile birlikte kazanç sağlanmasına olanak tanıyor.

Marka Yaratmak

Hali hazırda bir işletmesi olan kişilerin Youtube uygulamasını kullanarak kendi markasını yaratması kısa yoldan para kazanmanın en çabuk yollarından bir tanesidir. Buna örnek vermek gerekirse Youtube üzerinde Tostçu Erol adı ile bilinen ve hali hazırda 350 bin kişilik bir abone sayısına sahip olan kişinin kendi işletmesinin reklamını videolar ile yaptığı görülmektedir.

Gaziantep’te yaşayan ve gün içerisinde birçok müşteriyi ağırlayarak para kazanan bir kişinin Youtube uygulaması üzerinden yayınlamış olduğu videolar gün içerisinde binlerce kişi tarafından izlenmektedir. Kendi markası olan bir kişinin markasında yer alan ürünü tanıtıcı ya da dikkat çekici özelliklerini dışarı vuran videolar çekmesi hem markanın bilinirliğinin artmasına hem de videoların kısa sürede trend listesine girmesine yol açar.

Youtube oldukça geniş bir hizmet ağı ile hizmet veren sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olarak markası olan kişilerin kendileri ön plana çıkarabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu nedenle bu uygulamayı verimli bir şekilde kullanmak, hali hazırda var olan markayı daha da büyütmek tamamen kişinin elinde olan bir durumdur.

Dikkat çekici videolar çekmek ve bu videoların tanıtımını bilinçli bir şekilde yapmak ürünün alım gücünü arttırır. Hem kendi markası üzerinden hem de Youtube izlenme oranları üzerinden para kazanmak da bireyin iki yönlü avantaj sağlaması anlamına gelir.

Youtube Videolarına Sponsor Bulmak

Youtube uygulamasının en geniş hizmetlerinden bir tanesi olan sponsor bulmak para kazancı sağlamanın kesin yollarından bir tanesi olarak görülebilir. Markaların kendi reklamlarını yaptırabilmek için Youtuber ile anlaştığı bir dönemde bireylerin markaların kapılarını çaldıkları da bilinmektedir.

Hali hazırda ciddi bir abone sayısına sahip olan kişiler için markaların kapısını çalarak sponsorluk talep etmek hem ürüne bedava erişim sağlanmasına hem de ürünün tanıtımının yapıldığı video üzerinden para kazanılmasına yardımcı olur.

Yüksek abone sayısına sahip olan Youtuberlar için markaların kendi teklifleri gitmekle birlikte bireylerin markalar üzerinden yapacağı cüzi teklifler de söz konusu olabilir. Makyaj videoları bu anlamda en çok tercih edilen sponsor videoları olmakla birlikte yeni çıkan bir oyun, telefon gibi elektronik ürünler de sponsor bulunması açısından önemlidir.

Sponsorluğun birincil koşullarından bir tanesi olan yüksek aboneli hesap sayısına ulaşmak için ise özgün ve dikkat çekici videoların çekilmesi gerekir. Mevcut bulunan abone sayısının aktifliğine ve gerçekliğine dayalı olarak yapılan araştırmalar sonucunda markalar tarafından bireylere sponsorluk teklifi gitmektedir.

Kanal üzerinden çekilen videoların hangi hedef kitleye hitap ettiği de markalar açısından önemli bir durum teşkil etmekle birlikte sponsor bulma işlemi iki taraflı kazanç sağlanması anlamına gelir. Youtuber hem ürünü deneyerek hem de çektiği videonun izlenme sayısından, marka ise ürünün birçok kişiye aynı anda ulaşımı ile satış miktarını yükselterek kazanç sağlama avantajını elde etmektedir.

internetten para kazanma yolları içerisinde en etkili yöntemlerden birini siz okuyucularımız için tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştık bol kazançlar.

Yıldız Vermeyi Unutmayın
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Ayrıca kontrol et

Anket Doldurarak Para Kazanma

Anket Doldurarak Para Kazanmak

Anket Doldurarak Para Kazanma – Anket Doldur Para Kazan Anket doldur para kazan sahtekarlığı gerçek …

reklam izleyerek para kazanma

Reklam İzleyerek Para Kazanma Yolları

Reklam İzleyerek Para Kazanmak Mümkün mü? – Reklam İzle Para Kazan Gerçek mi? Her geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir